Mura Technology planuje budowę zakład recyklingu chemicznego

Mura Technology planuje budowę…

W Böhlen w Saksonii do 120 000 ton odpadów z tworzyw sztucznych rocznie ma być przetwarzanych na olej. Brytyjska firma Mura Technology rozpoczyna w Saksonii nowy rozdział w obszarze nowoczesnego recyklingu tworzyw sztucznych. W Böhlen ma powstać pierwszy w Niemczech zakład recyklingu chemicznego o wydajności do 120 000 ton rocznie. Czym się wyróżnia? Przekształca wielowarstwowe, mieszane tworzywa sztuczne - które wcześniej uważano za niemożliwe do oddzielenia i trafiały do spalarni - w olej, który można wykorzystać do produkcji nowych produktów. To ważny krok w kierunku ochrony środowiska i utrzymania cennych tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym.

Podczas gdy Niemcy są światowymi mistrzami w recyklingu, WWF, organizacja zajmująca się ochroną przyrody, twierdzi, że co roku spalanych jest 1,6 miliona ton odpadów z tworzyw sztucznych o wartości 3,8 miliarda euro. Powodem jest to, że recykling bez mieszania był do tej pory praktycznie niemożliwy, ponieważ wiele produktów, takich jak folie z opakowań do żywności, składa się z kilku tworzyw sztucznych, których nie można oddzielić mechanicznie. Nowy rodzaj zakładu recyklingu ma to zmienić. Mura Technology, brytyjska firma recyklingowa, wybuduje go we współpracy z amerykańską firmą chemiczną i producentem tworzyw sztucznych Dow w Böhlen, w powiecie Lipsk. Będzie to pierwszy tego typu zakład w Niemczech.

Metoda HydroPRS zamienia plastik z powrotem w olej

Cechą szczególną zakładu Böhlen jest nowatorski rodzaj recyklingu chemicznego zwany hydrotermalnym rozwiązaniem recyklingu tworzyw sztucznych (HydroPRS). HydroPRS zamienia tworzywa sztuczne w olej przy użyciu tylko wody, ciepła i ciśnienia - cały zajmuje trwa zaledwie 30 minut. Olej może być następnie wykorzystany do produkcji wysokiej jakości granulatu do zupełnie nowych wyrobów z tworzyw sztucznych. Pozwala to nawet na wielokrotny recykling tego samego materiału. - Wynalazek Mura Technology wykracza poza granice znanego recyklingu chemicznego - mówi Frank Blase, dyrektor generalny firmy igus. - Technologia HydroPRS otwiera nowe możliwości uczynienia z plastiku wysokowydajnego źródła oleju bez zużycia dużej ilości energi - dodał. W 2020 roku igus stał się pierwszą firmą w branży, która zainwestowała około pięciu milionów euro w start-up Mura Technology, aby pomóc tej technologii osiągnąć przełom. Około półtora roku później partnerem został również KBR, wiodący międzynarodowy dostawca rozwiązań naukowych, technologicznych i inżynierskich. Teraz są inni partnerzy, w tym Dow, Chevron Phillips Chemical i LG Chemical. Mura otrzymała również niedawno dodatkową strategiczną inwestycję od Dow w celu dalszego rozwoju zakładów HydroPRS w Stanach Zjednoczonych i Europie. Partnerstwo ma na celu zwiększenie możliwości recyklingu o 600 000 ton do 2030 roku.

Zakład recyklingu tworzyw sztucznych o wydajności 120 000 ton rocznie

Budowa zakładu recyklingu tworzyw sztucznych w Böhlen ma rozpocząć się z końcem roku 2023, a zakład ma zacząć działać w 2025. Jego zdolność do recyklingu wynosi około 120 000 ton plastiku rocznie. Kolejne zakłady powstaną na całym świecie - w Azji, USA i Anglii. Mura Technology buduje obecnie pierwszy, komercyjny zakład HydroPRS w Teeside w północno-wschodniej Anglii. Wejdzie do użytku w pierwszej połowie 2023 i każdego roku podda recyklingowi ponad 24 000 ton plastiku. Oczekuje się, że do 2030 wszystkie zakłady na całym świecie osiągną roczną wydajność 100 000 000 ton.

igus napędza gospodarkę obiegu zamkniętego tworzyw sztucznych

Firma igus wspiera innowacje w zakresie recyklingu Mura Technology od jego początkowej fazy, ponieważ deklarowanym celem specjalisty motion plastics jest promowanie gospodarki obiegu zamkniętego tworzyw sztucznych. Recykling mechaniczny istnieje od ponad 50 lat. Firma wykorzystuje 99% odpadów z tworzyw sztucznych powstających podczas produkcji jako nowy granulat do wtryskarek. W 2019 firma igus uruchomiła również program recyklingu zużytych e-prowadników pod nazwą "eko-prowadnik". W 2022 pierwszy na świecie e-prowadnik został stworzony w całości z materiału pochodzącego z recyklingu - podobnie jak asortyment łożysk ślizgowych z regranulatu odpadów produkcyjnych. Wraz ze swoim partnerem mtrl, igus opracowuje również wytrzymały rower z tworzywa sztucznego do miejskiej mobilności, którego rama i koła mogą być wykonane z odpadów z tworzyw sztucznych. Odpady z tworzyw sztucznych na wysypiskach na całym świecie można zatem przekształcić w cenny zasób.

pm5922-1
W planowanym zakładzie recyklingu w Böhlen w Saksonii, 120 000 ton odpadów z tworzyw sztucznych ma być przetwarzanych co roku na olej.
(Źródło: igus GmbH)