Nagroda za kompozytowe butle

Nagroda za kompozytowe butle
Globalny koncern nagrodził polską firmę w organizowanym przez siebie konkursie.

DuPont ogłosił właśnie zwycięzcę swojej nagrody Kevlar Innovation Award 2012. Laureatem tym okazała się polska firma Techplast. Nagrodę otrzymała za innowacyjne wykorzystanie włókna DuPont Kevlar w produkcji ultralekkich butli kompozytowych o nazwie Safer.

Produkt, dzięki któremu Techplast został uhonorowany, to lekkie i bezpieczne butle czwartej generacji, służące do przechowywania gazów. Techplast rywalizował w konkursie z firmami z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. DuPont Kevlar Innovation Award nagradza pomysły, metody, technologie, zastosowania, produkty i usługi powstałe z użyciem DuPont Kevlar.

Nagroda przyznawana jest za wykorzystanie Kevlaru w połączeniu z nowymi materiałami lub za pomocą nowych procesów technologicznych, a także za innowacyjne zastosowanie włókna. W przypadku Techplastu doceniono fakt, że butle Safer lepiej chronią ludzi i środowisko.


Butle Safer, Techplast


Wykorzystując włókno Kevlar, Techplast osiągnął znaczącą redukcję wagi butli, nawet o 65 proc. w porównaniu z tradycyjnymi, dotąd powszechnie stosowanymi butlami stalowymi. Dodatkową zaletą jest utrzymanie lub zwiększenie wytrzymałości butli. Butle kompozytowe do przechowywania tlenu lub innych gazów nie korodują. Dlatego są idealnym produktem dla służb ratowniczych, medycznych oraz nurków.

Kevlar® stał się jedną z wiodących marek ochronnych na świecie, kiedy na początku lat 70. ubiegłego wieku zastąpił stal w oponach. Dzisiaj jest szczególnie znany ze swoich wyjątkowych właściwości, dzięki którym chroni życie i zdrowie funkcjonariuszy policji, żołnierzy i służb specjalnych na całym świecie. Wykorzystywany jest m.in. w kamizelkach kuloodpornych, kaskach i hełmach ochronnych. Dzięki temu, że jest lekki i pięciokrotnie mocniejszy od stali, używa się go również do budowy samolotów, pociągów czy bolidów F1.

Projekt opracowania i wdrożenia innowacyjnych butli kompozytowych na bazie włókna Kevlar i włókna węglowego był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 – 2013. Dofinansowanie zostało wykorzystane przez firmę Techplast m.in. na zakup maszyn i urządzeń do produkcji wyrobu.

Czytaj więcej: Nagrody 208 Opakowania 1103


skr skr
*.70.91.164

Wysłany: 2013-03-13 22:29:50

Nigdy nie slyszalem ani nie widzialem aby jakikolwiek nuek uzywal butli kompozytowej. Waga balastu jaka by musial zabrac ze soba do obecnych 8-9 kg doszloby pewnie kolejne 10 kg.