Najwyższa jakość powierzchni dzięki technologii gorącokanałowej

Najwyższa jakość powierzchni…

Technologia gorącokanałowa umożliwia formowanie wtryskowe części uzyskując powierzchnię najwyższej jakości, zgodnie z wymaganiami w szczególności przemysłu motoryzacyjnego. W wielu zastosowaniach systemy firmy Oerlikon HRSflow wspierają efektywną pod względem kosztów, oszczędzającą materiały produkcję z bardzo precyzyjną kontrolą procesu. Przykłady obejmują „inteligentny” tylny panel samochodu w technologii 2K, a także formowane wtryskowo elementy światłowodowe, w których zastosowano nową, zgłoszoną do opatentowania wkładkę przewężki CTC. Poza tym zalety firmowej technologii FLEXflow z serwoelektrycznym pozycjonowaniem igły przejawiają się w kaskadowym formowaniu wtryskowym osłon reflektorów i obtrysku folii w lekkich zastosowaniach konstrukcyjnych.

"Inteligentny" tylny panel samochodowy

Elementem nośnym "inteligentnego" tylnego panelu samochodu wykorzystującego technologię 2K jest ramka wykonana z PC/ABS. W pierwszym etapie jest ona formowana wtryskowo przy użyciu hydraulicznego 2-dyszowego systemu gorącokanałowego firmy Oerlikon HRSflow. W drugim etapie część jest obtryskiwana PMMA lub alternatywnie PC przy użyciu pojedynczej dyszy z serii Ga. Na zakończenie część jest dekorowana bezpośrednio w formie za pomocą pojemnościowej, ale estetycznej folii. Oprócz Oerlikon HRSflow, Kurz, Engel i Schöfer również przyczynili się do sukcesu tego innowacyjnego projektu, który ze względu na złożone kryteria, wymagał między innymi szeroko zakrojonych obliczeń reologicznych.

image-oerlikon-hrsflow-2022-0226-automotive

Elementy światłowodowe

W przypadku formowania wtryskowego samochodowego elementu światłowodu, nowa, zgłoszona do opatentowania wkładka punktu wtrysku CTC firmy Oerlikon HRSflow zapewnia optymalne właściwości. Wykonana jest ona ze stali o doskonałych właściwościach mechanicznych i odporności na zużycie. Ponadto całkowicie unika się powstawania wypływki dzięki optymalnej kontroli termicznej w obszarze otworu wtryskowego formy w połączeniu z cylindrycznym zamknięciem. Oba czynniki pomagają zoptymalizować wydajność produkcji elementu światłowodowego. Pominięcie wymagań wymiarowych upraszcza obróbkę gniazda dyszy, a inteligentne rozwiązanie, które umożliwia regeneracje otworu wtryskowego formy przy minimalnym wysiłku, ułatwia prace konserwacyjne. Części formowane wtryskowo, które wymagają szerokiego okna procesowego ze względu na trudne warunki, takie jak mała objętość wtrysku, długi czas pakowania i wysokie wartości ciśnienia docisku, należą do typowych zastosowań nowego CTC.

Belka reflektora

Belki reflektorów LED wykonane z krystalicznie czystego poliwęglanu (PC) to sprawdzone zastosowanie technologii FLEXflow firmy Oerlikon HRSflow. Serwomotory systemu umożliwiają zsynchronizowanie ruchów igły w celu precyzyjnego kontrolowania czoła strugi w gnieździe podczas sekwencyjnego formowania wtryskowego. Nagłe spadki ciśnienia, które pojawiają się na skutek otwierania dodatkowych przewężek wtryskowych formy, są doskonale tłumione, dzięki czemu gniazda formujące są wypełniane równomiernie, a naprężenia szczątkowe w wtryskiwanym detalu są minimalizowane. Istnieje również wysoki stopień elastyczności procesu podczas fazy docisku, ponieważ profil zamykania igły (prędkość i skok) można dostosować tak aby ułatwić spełnienie wymagań wymiarowych produktu.

Lekka konstrukcja dzięki formowaniu wtryskowemu

Możliwości technologii gorącokanałowej w projektowaniu przyszłych kokpitów ilustruje wspólny projekt Koller Group, Dietfurt i Oerlikon HRSflow na przykładzie części demonstracyjnej obudowy laptopa. Prefabrykowana i wstępnie ukształtowana folia jest obtryskiwana PC w formie  przy użyciu procesu FIM (Film Insert Moulding). Rozwój form przeprowadzono wspólnie z firmą Koller Formenbau, natomiast proces formowania opracowano we współpracy ze specjalistą w branży motoryzacyjnej, Koller Kunststofftechnik. Początkowo obtryskiwana folia była rozrywana w miejscu punktu wtrysku, jednakże efektu wymywania który powodował takie uszkodzenie można było niezawodnie uniknąć, dzięki optymalizacji procesu możliwemu jedynie w elektrycznie sterowanych systemach gorącokanałowych FLEXflow firmy Oerlikon HRSflow.

Reportaże

Forum