Netstal wprowadza nową linię do produkcji preform

Netstal wprowadza nową linię… Podczas targów NPE w Orlando (USA) firma Netstal zaprezentowała nową linię PET-LINE 5000. Urządzenie do produkcji preform współpracuje z formami od 96 do 144 gniazd i zaprojektowane zostało z myślą o rynkach o bardzo dużym zapotrzebowaniu na butelki PET - maszyna może wyprodukować nawet 100 tys. preform na godzinę.

Przedstawiciele firmy zauważają, że nowa linia została opracowana z myślą o rynkach pozaeuropejskich, zwłaszcza północnoamerykańskim i azjatyckim.

- Wysokie poziomy produkcji są szczególnie pożądane na tych dużych rynkach - mówi Reto Bamert z firmy Netstal. - Nasi klienci to przede wszystkim wielkie rozlewnie, które potrzebują różnych rodzajów butelek i gdzie produkcja jest tak duża, że użycie 144-krotnej formy jest usprawiedliwione. W tych regionach nasze systemy są horyzontalnie zintegrowane; można na przykład spotkać się z ustawieniem naszej maszyny tuż obok urządzenia do rozdmuchu.

Podobnie jak w przypadku mniejszych modeli, także w nowej linii PET-LINE zastosowano szereg pierwszorzędnych ulepszeń w zakresie zużycia energii czy sterowania. Przykładem mogą być efektywne energetycznie napędy adaptacyjne, które nie działają przy stałym ciśnieniu pomp, lecz elastycznie dopasowują parametry do konkretnej aplikacji i wymagań dotyczących cyklu. Dodatkowo wszystkie silniki elektryczne są ze sobą połączone poprzez obwód pośredni, co pozwala na wykorzystanie generowanej energii hamowania w innym miejscu. System pozwala na 10-procentową redukcję zużycia energii w porównaniu z poprzednim modelem, co zdaniem przedstawicieli firmy oznacza nawet o 20 proc. lepszy wynik niż w przypadku maszyn konkurencji.

Ponadto w nowej maszynie udało się o pół sekundy skrócić czas między odblokowaniem formy, usunięciem preform i ponownym zablokowaniem formy. W standardowych aplikacjach, gdzie czas cyklu jest krótszy niż 10 s, oznacza to zwiększenie poziomu produkcji o dziesiątki tysięcy jednostek dziennie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowej technologii sterowania - w nowej maszynie stosuje się wyłącznie cyfrowe sterowniki oraz najnowszą technologię w zakresie zaworów. Krótszy czas reakcji oraz lepsze przemieszczanie się oleju pozwalają na szybszy ruch formy oraz skrócenie tzw. suchego cyklu. Przyspieszenie pracy linii możliwe jest także dzięki specjalnie opracowanemu robotowi, który może dynamicznie wsunąć się wewnątrz formy nawet gdy ta nie jest jeszcze w pełni otwarta.

Netstal


Czytaj więcej:
Targi 1277