Nielegalnie przywiezione do Polski odpady wróciły do Wielkiej Brytanii

Nielegalnie przywiezione do…

Tylko w tym roku, dzięki skutecznym działaniom Inspekcji Ochrony Środowiska wywieziono z Polski prawie 3,8 tys. ton odpadów, które trafiły do naszego kraju nielegalnie - poinformowało w opublikowanym dzisiaj komunikacie Ministerstwo Środowiska. - To przykład skutecznych działań w walce z nieprawidłowościami w gospodarce odpadami, które zostały wzmocnione przez wprowadzone w ubiegłym roku zmiany w ustawach o gospodarce odpadami i o Inspekcji Ochrony Środowiska - powiedział, cytowany w komunikacie, minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Zdaniem MŚ, wejście w życie w ubiegłym roku pakietu odpadowego, którego celem było przeciwdziałanie patologiom w gospodarce odpadami, przyniosło wymierne efekty. Dzięki działaniom Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, od 7 stycznia do 25 marca 2019 r., z dziewięciu lokalizacji w sześciu województwach, odesłano 3772,7 ton odpadów przywiezionych nielegalnie do Polski z Wielkiej Brytanii.

- Cieszy nas fakt, że zmiany które zaproponowaliśmy w pakiecie odpadowym są skuteczne. Rezultaty wprowadzonych zmian potwierdzają tylko, że nowelizacja tych ustaw była niezbędna - powiedział minister Kowalczyk.

Główny Inspektor Ochrony Środowiska, jako organ właściwy w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów w Polsce, negocjował zwrot odpadów z brytyjską agencją ds. środowiska. Ogółem w latach 2018-2019 wywiezionych zostało ponad 5000 ton odpadów komunalnych przywiezionych nielegalnie na teren naszego kraju.

- Pomimo wielu skomplikowanych kwestii organizacyjnych, koordynacji procesu i ilości odpadów należy podkreślić doskonałą współpracę GIOŚ z urzędem z Wielkiej Brytanii, z której nielegalnie przyjechały odpady - dodał minister środowiska.


Czytaj więcej:
Prawo 425