Niewykorzystany potencjał szkła opakowaniowego

Niewykorzystany potencjał…
Najnowsze dane stowarzyszenia FEVE (Europejskiej Federacji Producentów Opakowań Szklanych) wskazują na wciąż niewykorzystany potencjał w zakresie ochrony środowiska. Sytuację poprawiłoby zwiększenie stopnia przetwórstwa wtórnego szkła na kontynencie.

Przeciętny stopień recyklingu szkła opakowaniowego na terenie Unii Europejskiej w 2010 r. był szacowany przez FEVE na 68 proc. Wartość ta odpowiada ok. 25 mln zużytych butelek i słoików. 80 proc. z nich zostało przetopionych w celu wyprodukowania nowych pojemników szklanych. Proces pozwalający na nieustanną produkcję nowych opakowań bez utraty jakości jest unikatowy i charakterystyczny dla branży opakowań szklanych.

- Prowadzimy działania mające na celu zintensyfikowanie recyklingu opakowań szklanych we wszystkich krajach, w których funkcjonujemy. Nasze cele przewidują zwiększenie udziału surowców wtórnych w produkcji – tłumaczy Viivika Remmel, dyrektor ds. marketingu firmy O-I Europe, czołowego producenta opakowań szklanych.

Oprócz zmniejszenia ilości odpadów, recykling szkła wiąże się z bezpośrednią oszczędnością energii. Każde 10 proc. stłuczki użytej do produkcji opakowań to zmniejszenie zużycia energii o 3 proc.

Choć 68 proc. to dobry wynik w kontekście całej Unii Europejskiej, to w Polsce stopa recyklingu sięga 42 proc. O-I koncentruje się także w naszym kraju na współpracy z rządem w celu promocji recyklingu szkła.

- Tego rodzaju rozwiązanie jest alternatywą dla przeznaczania surowców do zastosowań mniej wartościowych pod względem środowiskowym. Pragniemy zachęcić ludzi do dalszej zbiórki surowców wtórnych i zastanowienia się, dlaczego używane przez nich opakowania szklane nadal nie podlegają właściwej segregacji. Szkło to materiał, który bardzo łatwo poddaje się recyklingowi, ponieważ nie wymaga skomplikowanej obróbki, zanim wróci do pieca – mówi Viivika Remmel.

Czytaj więcej: Ze świata 372 Szkło 32