Nowa sprężarka firmy CompAir

Nowa sprężarka firmy CompAir
Firma CompAir wprowadza na europejski, czyli także polski rynek, unikalną bezolejowąj sprężarkę przepływową o nazwie Quantima. Jak tłumaczy producent urządzenia jego wprowadzenie oznacza całkowity przełom jeśli chodzi o sposób wytwarzania sprężonego powietrza.

Sprężone powietrze nazywane jest czwartym medium. Chociaż nie jest tak wszechobecne jak elektryczność, paliwo i gaz, odgrywa dużą rolę w przemyśle. Jego istota polega na tym, że użytkownicy sami mają możliwość sposobu wytwarzania powietrza.

Opracowywana przez blisko pięć lat nowość CompAir stanowi milowy krok w bezolejowym sprężaniu powietrza. Pozwala ona znacząco zredukować koszty produkcji poprzez zmniejszenie konsumpcji energii elektrycznej i zwiększenie dbałości o środowisko naturalne. Rezultatem tych działań jest cichsza i bardziej zwarta konstrukcja sprężarki o regulowanej wydajności pozbawionej przekładni głównej oraz oleju.

Wpisz tytuł dla obrazu

Podstawowym elementem nowego kompresora jest napęd Q-drive. Posiada on tylko jedną ruchoma część i jest zespolony z dwoma sprężającymi elementami. Unikalna konstrukcja napędu zintegrowanego z bezpośrednio napędzanymi elementami sprężającymi oraz wykorzystanie aktywnych łożysk elektromagnetycznych pozwala na osiągnięcie prędkości obrotowej aż do 60 tys. rmp.

- Nasi inżynierowie na każdym z etapów tworzenia Quantimy szczególną uwagę przykładali do parametrów energetycznych. Wynikiem ich starań jest najniższa konsumpcja energii na biegu jałowym, nieosiągalna dla żadnego z kompresorów dostępnych na rynku. Ten parametr wynosi tylko 2,5 proc. mocy znamionowej co dla 300 kW kompresora stanowi tylko 7 kW – tłumaczą przedstawiciele CompAir.

Porównanie omawianego kompresora z dotychczasowymi wytwarzanymi przez tę firmę oznacza osiągnięcie wysokiej sprawności energetycznej, co przekłada się na osiągnięcie aż do 25 proc. oszczędności. Dodatkowo pozwala to na znaczne ograniczenie potencjalnej emisji dwutlenku węgla.

Czytaj więcej: Maszyny 480