Nowe butelki PET firmy Sidel

Nowe butelki PET firmy Sidel
Koncern Sidel wprowadził na rynek nowe opakowania PET przeznaczone do gorącego napełniania. Jak tłumaczą przedstawiciele producenta są to najlżejsze półlitrowe opakowania dla tego typu zastosowań.

Nowość Sidela powstała w dwóch wersjach. Pierwszy typ butelki przybrał nazwę Skyward, drugi natomiast Curvy.

Obydwie butelki ważą po 18,9 gram. Z tłumaczeń koncernu Sidel możemy się dowiedzieć, że przy produkcji opakowań udało się o 25 proc. obniżyć ich wagę, a co za tym idzie wykorzystanie surowca potrzebnego do produkcji butelek PET do gorącego napełniania w porównaniu z dotychczasowymi pojemnikami tego rodzaju.

- Tradycyjne butelki PET do gorącego napełniania składają się zwykle z sześciu - ośmiu paneli, podczas gdy nasze mają ich tylko cztery w przypadku Skyward i żadnego w przypadku Curvy - mówi Sylvie Rak z koncernu Sidel.

Butelki Skyward i Curvy

Zmiany w konstrukcji omawianych opakowań udało się uzyskać za sprawą zmodernizowania wszystkich części butelki, czyli jej szyjki, korpusu i podstawy. Największym przeobrażeniom poddana została 28 mm amorficzna i nie krystaliczna szyjka. Mimo zmian wciąż odpowiada ona standardom jeśli chodzi o zamknięcia opakowań dla napojów. Inne zmiany zaproponowane przez Sidel, to usztywnienie podstawy butelki i jej nowy kształt. Nowa geometryczna struktura ma za zadanie w jeszcze lepszy sposób wyrównywać wszelkie odkształcenia, które mogą występować po fazie chłodzenia.

Opakowanie Skyward wykonano w ten sposób, że posiada ono część przegubową, która nie podlega owalizacji, a to z kolei pozwala butelce na zachowanie kształtu i uniknięcie kurczenia się podczas fazy stygnięcia.

Koncern Sidel to czołowy podmiot jeśli chodzi o dostawców wyposażenia do przemysłu opakowań do napojów i żywności na całym świecie. Zatrudnia 5,5 tys. pracowników 61 różnych narodowości. Dysponuje ponad 5 tys. zainstalowanych linii produkcyjnych. Rocznie produkuje ponad 18 tys. form. Działa w blisko 200 krajach.