Nowe linie sprężania powietrza do butelek PET

Nowe linie sprężania powietrza do butelek PET
Włoska firma SIAD Macchine Impianti wprowadziła na rynek nowe linie sprężania powietrza do butelek PET.

Przy produkcji nowoczesnych opakowań PET sprężone powietrze odgrywa bardzo ważną rolę. Jest ono bowiem jednym z najważniejszych przemysłowych nośników energii. Stąd tak ważne są urządzenia przeznaczone do tego typu rozwiązań.

Nowość włoskiej firmy SIAD Macchine Impianti to trójstopniowa linia Tempo, stanowiąca nową innowacyjną serię bezolejowych instalacji sprężania powietrza do butelek PET. Tempo to szeroka gama urządzeń przeznaczonych do produkcji powietrza pod wysokim ciśnieniem całkowicie pozbawionego oleju i osuszonego. To co wyróżnia nowe linie to m.in. ich wysoka sprawność, która jest możliwa do osiągnięcia przy niskim zużyciu energii elektrycznej i wysokich osiągach. Pozostałe cechy instalacji to orurowanie ze stali nierdzewnej, a także duże i wydajne wymienniki ciepła oraz wyraźny rozdział między częścią „gorącą” i częścią „zimną”.

Na całą instalację sprężania Tempo składają się zestawy sprężarkowe od 90 do 5 550 m3 na godzinę, a także osuszacze chłodziarki, zbiorniki powietrza pod ciśnieniem, wieże chłodnicze, chłodnice.

Wpisz tytuł dla obrazu

W nowych instalacjach Tempo przewidziane są pionowe cylindry trzeciego stopnia. Rozwiązanie to pozwala na dłuższą żywotność pierścieni i uszczelnień. Ponadto ustawienie cylindrów w kształty liter “V” i “W” to znak szczególny, który wyróżnia kompresory SIAD Macchine Impianti i jest potwierdzeniem rozdzielenia sprężonego powietrza i oleju. Dla wyższych wydajności, zestawy sprężarkowe wykonywane są z dwóch lub trzech sprężarek połączonych równolegle, aby zagwarantować maksymalną elastyczność oraz niski prąd rozruchowy przy włączaniu.

Warto zaznaczyć, że filtry zasysania serii TEMPO są jednymi z największych na rynku przy tej samej wydajności. Ponadto są ciche, mocno połączone z ramą kompresora i posiadają poziom filtrowania pyłu do 3 mikronów. Przekrój przepływu jest szczególnie obszerny i wkład filtra może być użyty ponownie po przedmuchaniu go powietrzem.

SIAD Macchine Impianti używa orurowania ze stali nierdzewnej, aby zapobiec tworzeniu się rdzy i możliwości przedostawania się jej cząstek do zaworów, filtrów i do wydmuchiwarki. Sprężone powietrze nie ma nigdy styczności ze stalą węglową.

Sprężarki serii Tempo są zainstalowane na nowych poduszkach przeciwdrganiowych, bez konieczności wykonywania fundamentu w podłożu. W tym przypadku montaż jest stosunkowo łatwy. Nowe poduszki przeciwdrganiowe ograniczają do minimum przenoszenie drgań na podłoże. Wszystkie maszyny serii Tempo posiadają centralny panel elektryczny sterowany przez przemysłowy PLC i monitor operatora ze wskaźnikami alarmów. Projekt Kompresorów Tempo przewiduje wyraźne oddzielenie między częścią „gorącą” i częścią „zimną” kompresorów. Dzięki temu osiąga się zwiększoną sprawność, łatwość konserwacji i lepsze ustawienie.

Jak tłumaczą włoscy przedstawiciele SIAD Macchine Impianti w serii Tempo każdy zespół jest kompletny i podłączony. Zawiera zbiornik wyrównawczy i pompę wody obiegu chłodzącego. Połączone różne platformy tworzą jedną całość, o dużych zaletach logistycznych. Dołączone są również podłączenia hydrauliczne, elektryczne i pneumatyczne.