Nowe opakowawanie PET włoskiej firmy Sipa

Nowe opakowawanie PET włoskiej firmy Sipa
Włoska firma Sipa wprowadziła niedawno na europejski rynek opakowaniowy nowy typ butelek PET o pojemności 0,5 litra i wadze 10,9 grama.

Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, kładzie się duży nacisk na poprawę właściwości technicznych i wizualnych opakowań przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów ich produkcji. I tak właśnie postąpiła Sipa projektując nowe typy swoich butelek.

Firma skupiła się na rozwiązaniu umożliwiającym redukcję wagi zarówno korpusu jak i szyjki gotowego opakowania i to bez konieczności przeprowadzania jakichkolwiek zmian na linii przemysłowego napełniania i zamykania.

Nowe opakowanie o wadze 10,9 grama przeznaczone jest do wody gazowanej. Charakteryzuje się znakomitymi właściwościami technicznymi. Jak zapewnia jego producent, jest to w tej chwili jedna z najtańszych butelek o wielkości 0,5 l dostępnych na europejskim rynku.

Opakowania PET firmy SIPA


Oprócz niezwykle lekkiej wagi – dzięki czemu do jej produkcji potrzeba mniejszej ilości materiału – butelkę można zapakować w zestaw składający się z 24 butelek owiniętych folią kurczliwą. Umożliwia to osiągnięcie znacznych oszczędności przy kosztach do 20 razy niższych w porównaniu z opakowaniami kartonowymi. Dzięki opracowaniu specjalnego projektu wykończenia związanego z budową szyjki butelki, możliwe było zmniejszenie wagi opakowań wypełnianych na gorąco o ponad 20 proc. W ten sposób uzyskano sześciokrotny wzrost produktywności.

Bardzo ważnym czynnikiem na etapie produkcji opakowania była też nie tylko redukcja kosztów, ale i optymalizacja osiągów. Oto bowiem specjalną uwagę poświęcono wykończeniu szyjki. Została ona wzmocniona tak by nie ulegała deformacji w swojej górnej części. Jednocześnie wzmocnienia miały na celu zagwarantowanie szczelności zamknięcia, poprawę właściwości podstawy butelki. Usprawniono też przy pomocy specjalnych żeberek korpus butelki, który pomimo niewielkiej wagi może pochłaniać naprężenia powodowane przez próżnię wytwarzaną po fazie wypełniania na gorąco i to bez tworzenia się nieatrakcyjnych deformacji.