Nowe opcje recyklingu dla zadrukowanych folii PP

Nowe opcje recyklingu dla…

Skuteczne termoformowanie folii zawierających recyklaty z odpadów poprodukcyjnych.

Dzięki projektowi PrintCYC, w którym uczestniczy KIEFEL GmbH, zdobyto szereg nowych informacji na temat promowania gospodarki o obiegu zamkniętym i recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych. Po użyciu farb drukarskich na bazie poliuretanu, z folii opakowaniowych PP z całopowierzchniowym nadrukiem, udało się wyprodukować w procesie mechanicznego recyklingu bezzapachowe i wolne od wad kolorowe recyklaty.

Bez problemu można je włączyć w struktury B płaskich folii ABA i poddać procesowi formowania ciśnieniowego na termoformierkach Kiefel przy jednoczesnej redukcji zużycia energii. W ten sposób przed producentami opakowań w przyszłości otwierają się nowe możliwości w zakresie wykorzystania poprodukcyjnych odpadów z zadrukowanych folii oraz potencjału bezodpadowej produkcji w całym łańcuchu obiegu opakowań na bazie PP.

Alternatywa dla opakowań non-food z materiałów pierwotnych

Z płaskich folii PP zawierających recyklaty firma Kiefel wyprodukowała w technologii termoformowania zarówno kolorowe tacki, jak również kubki, wykorzystując do tego celu maszyny z serii KMD oraz KTR. „ Praktycznie nie trzeba było zmieniać ustawień maszyn i można było kontynuować parametry procesu obróbki materiałów pierwotnych - podkreśla Olaf Tanner, dyrektor ds. zarządzania projektami i produktami w zakresie opakowań w zakładzie Kiefel. - Kształt, wygląd i funkcjonalność termoformowanych opakowań zawierających recyklaty są tak dobre, że stanowią idealną alternatywę dla opakowań non-food produkowanych z materiałów pierwotnych.

Oszczędność energii do 20%

Ponadto wraz ze wzrostem udziału recyklatów obserwowano redukcję zużycia energii grzewczej wykorzystywanej w produkcji termoformowanych kubków PP do 20% w porównaniu z materiałem pierwotnym. Efekt ten dzięki zastosowaniu ciemnych recyklatów można było nawet wzmocnić wskutek lepszej absorpcji ciepła. - Dzięki temu możemy uruchomić nasze maszyny z krótszym czasem nagrzewania - dodaje Tanner.

W ten sposób przed producentami opakowań otwierają się interesujące możliwości pozwalające na zmniejszenie w opakowaniach udziału materiałów pierwotnych, wniesienie własnego wkładu w ochronę klimatu oraz zmniejszenie zużycia energii.

Produkcja płaskich folii PP zawierających recyklaty

Recyklaty bez problemu udało się włączyć nawet w 100% do środkowej warstwy B struktur płaskich folii ABA o różnej grubości (500 μm, 800 μm). Przy tym instalacje wytłaczania wyposażone czy to w ślimak pojedynczy bez odgazowania, czy to w ślimak podwójny z odgazowaniem, w tym samym stopniu nadawały się do zastosowania w procesie produkcji bezzapachowych i wolnych od wad kolorowych folii o równomiernej grubości i rozciągliwości.

Projekt PrintCYC

Konsorcjum PrintCYC zostało utworzone w celu wspierania recyklingu zadrukowanych folii opakowaniowych na bazie poliolefin (w tym folii PP). Badania i próby przemysłowe wpisują się w gospodarkę obiegu zamkniętego i są wprowadzane do produkcji opakowań jednorazowych. Projekt PrintCYC skupia wiodących producentów: Brückner Maschinenbau, Kiefel i PackSYS Global, EREMA, Print Solutions i Profol. Koordynatorką inicjatywy jest Dr Annett Kaeding-Koppers – niezależna ekspertka ds. opakowań i konsultantka ds. zrównoważonego rozwoju.

Ekstrudery, termoformierki, materiały do
 

Ekstrudery, termoformierki, materiały do termoformowania, linie do laminacji, powlekania oraz rozwiązania bio

Polska