Nowe rozwiązania Battenfelda dla wtryskarek

Nowe rozwiązania Battenfelda dla wtryskarek
Firma Battenfeld stawia na nowe rozwiązania. Zaproponowała dla wtryskarek z jednostkami napędowymi o mocy dochodzącej do 37 kW stworzenie systemu pozwalającego nie tylko na redukcję mocy biernej, ale także na zredukowanie mocy czynnej.

Spółka uznała, że temat zużycia energii dla wtryskarek jest zagadnieniem bardzo ważnym i zyskującym aktualnie na znaczeniu, więc warto go szczególnie mocno rozwijać.

Ponieważ mocy biernej maszyny nie można wykorzystać, a obciąża ona tylko linie przesyłowe, czyli linie napowietrzne, stacje transformatorowe, elektrownie, to od dawna dążono, by moc tę ograniczyć. W przypadku wtryskarek konwencjonalne metody ograniczania mocy biernej były mało przydatne. Potrzebny był więc cały system, który błyskawicznie mógłby reagować na wzrosty i spadki mocy jakie występują w czasie pracy wtryskarki. Battenfeldowi udało się opracować rozwiązanie tego problemu.

Każdy silnik napędowy w pewnych okresach czasowych wykazuje mały współczynnik sprawności (pracuje pod małym obciążeniem). W okresach tych nieproporcjonalnie wzrasta współczynnik strat. Ten wzrost strat można w prosty sposób redukować poprzez wyrównanie napięcia zasilania. Niestety metoda ta potrzebuje bardzo dynamicznej kompensacji i dlatego bardzo trudno było ją zastosować.

Firma Battenfeld zaproponowała dla wtryskarek z jednostkami napędowymi o mocy do 37 kW system pozwalający nie tylko na redukcję mocy biernej ale także zredukowanie mocy czynnej.

Jak to osiągnięto?

Wykorzystano wtryskarkę o mocy 18 kW wpierw ze standardowym układem napędowym, a potem z układem kompensacji. Wyniki prezentuje poniższy wykres i tabela.

Nowe rozwiązania Battenfeld dla wtryskarek


Nowe rozwiązania Battenfeld dla wtryskarek

By osiągnąć podane wyniki w przypadku wtryskarek nowo dostarczanych, odpowiedni system może zostać zamontowany w maszynie w trakcie ich budowy. Z kolei w przypadku wtryskarek już pracujących istnieje możliwość dostarczenia odpowiedniego wyposażenia i zabudowania go w szafie sterowniczej wtryskarki. Jak tłumaczą przedstawiciele firmy Battenfeld koszt dodatkowego wyposażenie zwraca się w okresie 12 lat eksploatacji maszyny.

Czytaj więcej: Wtryskarki 446

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych
 

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna