Nowe zastosowania materiału Tepex w produkcji masowej

Nowe zastosowania materiału…

Termoplastyczne materiały kompozytowe Tepex wzmacniane włóknami szklanymi ciągłymi to jedne z niewielu materiału kompozytowych tego rodzaju na świecie, które zyskują na znaczeniu w produkcji masowej ultralekkich konstrukcji. To dlatego na targach JEC World Composites Show & Conference 2019, które odbędą się w Paryżu, spółka Bond-Laminates, podmiot zależny koncernu Lanxess i producent materiału Tepex, jako główny punkt swojego pokazu zaprezentuje nowe zastosowania tego materiału w produkcji na dużą skalę.

- Tepex zawdzięcza swój sukces naszej zdywersyfikowanej ofercie produktów dostosowanych do konkretnych zastosowań. Jednocześnie liczba technologii, które pozwalają na wydajne pod względem kosztów przetwarzanie złożonych i wysoko zintegrowanych lekkich części o wysokiej jakości powierzchni stale rośnie - wyjaśnia dr Dirk Bonefeld, który jest odpowiedzialny za obszary takie jak sprzedaż w segmentach elektroniki użytkowej i sportu w Bond-Laminates.

Dzięki wysokiemu popytowi na Tepex - głównie ze strony branży motoryzacyjnej i IT - koncern Lanxess realizuje obecnie szeroko zakrojony projekt zwiększania zdolności produkcyjnych w zakresie tego materiału strukturalnego w swoim niemieckim zakładzie zlokalizowanym w Brilon.

- Terminowo realizujemy projekt, dzięki któremu już w połowie 2019 roku będziemy dysponować dwiema dodatkowymi liniami produkcyjnymi – wyjaśnił dr Dirk Bonefeld.

Nowe zastosowania w ultralekkich konstrukcjach i samochodach elektrycznych

Nowe zastosowania materiału Tepex w ultralekkich konstrukcjach samochodowych obejmują mechanizmy nośne modułu drzwiowego do niemieckich samochodów średniej wielkości, pasy przednie samochodów rekreacyjno-terenowych typu SUV na rynek amerykański oraz tylne fotele do niemieckich samochodów luksusowych.

- Natomiast w obszarze elektromobilności zastosowania w produkcji seryjnej obejmują takie części jak elementy nośne do modułów elektrycznych i elektronicznych oraz części baterii litowo-jonowych - podkreśla Henrik Plaggenborg, szef Tepex Automotive, mówiąc o przyszłości sektora.

Równie dobre jak nowe

Jednym z przykładów materiałów aktualnie znajdujących się w fazie rozwoju są odmiany materiału Tepex wykonane z poddanych recyklingowi włókien osadzonych w matrycy z poddanych recyklingowi materiałów termoplastycznych. - Badania wstępnych próbek tych materiałów już teraz wskazują na to, że materiały poddane recyklingowi nie ustępują swoim odpowiednikom wykonanym z nowych surowców pod względem właściwości mechanicznych i opóźniania zapalenia - wyjaśnia dr Dirk Bonefeld.

Zdobienie w formie

Jednym z przykładów nowej technologii przetwarzania, która otwiera nowe obszary zastosowania materiału Tepex jest hybrydowy proces produkcji. Łączy on w sobie hybrydowe formowanie wtryskowe ze zdobieniem w formie. - Malowanie części wykonanych metodą formowania hybrydowego można zintegrować w ramach narzędzia do formowania wtryskowego. Upraszcza to cały proces i pozwala uniknąć konieczności korzystania z oddzielnych linii do lakierowania lub malowania - zwraca uwagę dr Dirk Bonefeld. Wraz z partnerami spółka Bond-Laminates pokazywała już jedną z odmian tej metody dostosowaną do produkcji na dużą skalę podczas targów K w 2016 roku.

Pokrywy komputerów przenośnych nadające się do bezpośredniego malowania

Typowe zastosowania materiału Tepex w przemyśle IT obejmują pokrywy laptopów, tabletów i smartfonów. Są one zazwyczaj wykonywane metodą hybrydowego formowania wtryskowego. Proces ten obejmuje półgotowe produkty kompozytowe formowane narzędziami do formowania wtryskowego, którym następnie nadaje się dodatkowe cechy takie jak żebra wzmacniające, prowadnice czy zatrzaski metodą formowania wtryskowego. - Brak konieczności korzystania z narzędzi do formowania, wysoki poziom automatyzacji i krótkie cykle produkcyjne połączone z ograniczoną ilością odpadów składają się na proces produkcyjny, który pomimo wyższego kosztu wtryskarki jest dużo bardziej wydajny pod względem kosztów niż formowanie wtryskowe oddzielnych elementów, formowanie wtryskowe podkładu wcześniej stosowane do produkcji półproduktu, lub też inne procesy bazujące na materiałach samoutwardzalnych lub nawet lekkich metalach - wyjaśnia dr Dirk Bonefeld. Nie chodzi tylko o to. Ta metoda zapewnia również gładkość powierzchni, która umożliwia bezpośrednie malowanie elementów i eliminuje potrzebę stosowania warstwy wypełniacza, który wyrównuje małe nierówności takie jak mikroskopijnej wielkości zapadnięcia i ubytki.

Źródło: Lanxess

brak
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska