Nowoczesne wtryskarki szyte na miarę

Do niezwykle interesujących technologii należy Thixomolding - technologia formowania stopów metali dedykowana do stopów magnezu. W tej dziedzinie firma Bole również posiada spore osiągnięcia…

Pierwotny pomysł dotyczył obniżenia wagi produkowanych elementów, dedykowanych dla branży motoryzacji. Rynek od dawna oczekiwał nowych, innowacyjnych rozwiązań i procesów dla osiągnięcia lekkich wyrobów kompozytowych. Nasza firma wykazała duże zainteresowanie tym tematem około 10 lat temu, gdy kilku producentów samochodów OEM skontaktowało się bezpośrednio z panem Kui - prezesem zarządu firmy Bole. Przy współpracy z niemieckim dyrektorem do spraw technicznych prowadzącym nadzór nad zespołem działającym w zakresie R&D, stworzyliśmy pierwszy CIMIL w 2015 r., który był pierwszym na świecie rozwiązaniem wykorzystującym ten proces.

W motoryzacji istnieją 2 kierunki obniżania wagi elementów. Jeden to kompozyt, a drugi to lekki metal. Thixomold to dobre rozwiązanie dla metali lekkich. Od lat wraz z Uniwersytetem Jiao Tong w Szanghaju posiadamy wspólne laboratorium. Dzięki opatentowanej technologii jesteśmy w stanie wyprodukować wtryskarki z największym rozmiarem wtrysku. Dysponujemy satysfakcjonującymi rozwiązaniami w zakresie modyfikacji materiału, które pozwalają nam uzyskać właściwości antykorozyjne, wysoką przewodność i większą wytrzymałość.

Oprócz motoryzacji, CIMIL jest obecnie szeroko stosowany w innych branżach, np. AGD. Kilka czołowych marek w Chinach zaczęło używać CIMIL dla optymalizacji swoich rozwiązań produktowych.

Chciałbym wrócić do zagadnień, które poruszyliśmy na początku naszej rozmowy. Polska to nie tylko brama do Europy, ale również całkiem spory i dość wymagający rynek wewnętrzny. Sukces gwarantuje już nie tylko cena, lecz również wsparcie techniczne oraz bogate zaplecze R&D. Jak obecnie postrzegany jest ten rynek przez chińskich producentów maszyn?

Można podzielić odpowiedź na 2 części: pierwsza to pozytywna ocena polskiego przemysłu przetwórczego. Rynek polski, jak już wspomniałem na początku, jest rynkiem bardzo chłonnym, prężnie rozwijającym się oraz niezwykle przyszłościowym i posiadającym wielki potencjał.

Ma pan rację, cena nie jest już najistotniejszym czynnikiem determinującym zakup wtryskarki przez klientów. Równie ważną kwestią, decydującą wielokrotnie o zakupie, jest wsparcie klienta na każdym etapie zamówienia, poprzez kontakt bezpośredni z działem R&D, wsparcie posprzedażowe. Myślę również, że jednym z najistotniejszych aspektów jest szybkość reakcji i działania serwisu. Obecnie nasz serwis, dla lepszego oraz bardziej optymalnego działania i kontaktów z klientami, składa się z załogi międzynarodowej polsko-chińskiej. Nasi technicy podróżują po całej Europie, wspierając klientów.

A co pana zdaniem wyróżnia urządzenia Bole Intelligent Machinery Co. Ltd.?

Odpowiedź jest bardzo prosta: aktualnie jesteśmy jedynym producentem wtryskarek, który produkuje maszyny zgodnie z życzeniem klienta, tzw. szyte na miarę, przy pełnej współpracy z naszymi projektantami i produkcją w Chinach.


xxpie-ai5
Vladimir Dunajewski, pan Kui WeiLiang, Zhou WeiLu

Niezależnie od sytuacji politycznej i gospodarczej, najważniejszą kwestią w ostatnich latach pozostaje energooszczędność oraz tzw. drugie życie produktu - gospodarka o obiegu zamkniętym. Dotyczy ona szczególnie branży tworzyw sztucznych. Czy w tej dziedzinie firma Bole, mówiąc obrazowo, trzyma rękę na pulsie?

Konieczność i wagę zagadnienia ochrony klimatu, a co za tym idzie idee gospodarki o obiegu zamkniętym, odczuwamy od dawna i dlatego już od pewnego czasu pracujemy nad optymalizacją procesów produkcji oraz naszych możliwości wytwórczych. Stosujemy własne rozwiązania dotyczące biodegradacji materiału, takiego jak PLA. Innowacyjną maszynę zaprezentowaliśmy podczas ceremonii otwarcia naszej nowej fabryki, gdzie zademonstrowaliśmy również wykorzystanie materiału pochodzącego z recyklingu.

Firma Bole jest od lat zorientowana na działanie przyjazne dla środowiska i staliśmy się w tym zakresie jednym z ważniejszych graczy i partnerów na rynku chińskim. Dzięki naszej technologii "koszy na śmieci" pomagamy producentom osiągnąć oszczędności w 4 sferach: "oszczędność zużycia energii o 30%", "oszczędność czasu cyklu o 30%", "oszczędność inwestycji o 30%" i "oszczędność materiału o 5%". Efektywność energetyczna to kolejny ważny punkt, na którego optymalizację stawia Bole przy produkcji najnowszych maszyn. Urządzenia serii EKS i DK są o 20% bardziej energooszczędne od konkurencji.

Jakie są plany rozwoju firmy Bole na kolejne lata?

Następnym krokiem milowym w rozwoju na rynku europejskim będzie otwarcie nowej filii, tym razem w Niemczech. Ideą naszej firmy jest być bliżej klienta i spełniać oczekiwania rynku, a dzięki nowej lokalizacji i mieszczącemu się tam działowi R&D będziemy mieli możliwość szybszego i bliższego kontaktu z klientem. W kolejnych miesiącach czeka nas również wiele pracy, poza oczywiście działaniami podstawowymi.

Dodatkowo, wzorem ostatnich lat, planujemy zorganizowanie w 2. połowie roku kolejnych Dni Otwartych w naszej siedzibie w Mysłowicach, gdzie mieści się nasz magazyn. Zachęcamy obecnych i potencjalnych klientów do spotkań z nami i serdecznie zapraszamy na nasze stoiska.

Rozmawiał: Jacek Leszczyński

Wysokotechnologiczne wtryskarki dla Przetwórców
 

Wysokotechnologiczne wtryskarki dla Przetwórców tworzyw sztucznych. Szerokie spektrum zastosowań dla wszystkich branż oraz ciągła dostępność w Polskim magazynie europejskiego przedstawiciela. Maszyny hydrauliczne i elektryczne, kolanowe oraz dwupłytowe + maszyny specjalne.

Polska, 41-406 Mysłowice, Katowicka 72

Reportaże

Forum