Nowości Grafe dla branży samochodowej

Nowości Grafe dla branży samochodowej… Koncern Grafe opracował nowe produkty wzmacniające obecność tworzyw sztucznych w sektorze samochodowym.

Grupa Grafe oprócz kształtowania i modyfikowania powierzchni i kolorów oferuje liczne rozwiązania we wszystkich dziedzinach dotyczących właściwości tworzyw sztucznych. Odnosi się to zwłaszcza do branży motoryzacyjnej, w której oprócz zwiększonych wymogów w zakresie mobilności oraz rosnącego znaczenia ekologii, przed producentami koncentratów barwiących i tworzyw barwionych w masie postawiono szereg innych zadań.

Zastosowanie tworzyw sztucznych w branży motoryzacyjnej stwarza obecnie m.in. możliwości kształtowania wewnętrznych i zewnętrznych elementów pojazdu. Tworzywa zastępują dotychczasowe materiały, przyczyniając się do zmniejszenia wagi pojazdu. Ich udział w konstrukcji pojazdu stale się zwiększa i obecnie dochodzi już do jednej piątej. Dzięki wysokiej zdolności adaptacji, lekkości oraz łatwej przeróbce tworzywa są w stanie wypełnić rozmaite wymogi.

Wprowadzona przez firmę na międzynarodowy rynek nowa mieszanka polipropylenowa (Low-Emission-PP-Compound) o niskiej emisji, przeznaczona do stosowania w produkcji elementów kształtowanych rozdmuchem oraz do formowania wtryskowego pozwala utworzyć w samochodzie polipropylenowe wnętrze praktycznie pozbawione zapachu.

To duży postęp, bo jak przyznają inżynierowie Grafe, wcześniejsze produkty odbiegały od wymogów i norm OEM (ang. Original Equipment Manufacturer, czyli Producent Oryginalnego Wyposażenia). Tymczasem wraz z innowacyjną mieszanką pojawiły się nowe możliwości zastosowania polipropylenu. Przeprowadzone testy wykazały stabilność starzenia się materiału pod wpływem ciepła zgodnie z normą VW 44045.

Zoptymalizowana receptura mieszanki stwarza dodatkowy potencjał w zakresie możliwości przetwarzania, czasu cyklu i emisji. Dzięki dodaniu odpowiednich, opracowywanych przez Grafe, zestawów dodatków oraz dzięki zastosowaniu specjalnie dobranych typów sadzy, mieszanka stała się odporna na starzenie pod wpływem ciepła. Ponadto cechuje się ona niską emisją, ma neutralny zapach, a także nie przysparza problemów podczas przetwarzania.

Oprócz niej w Grafe w ostatnim czasie opracowane zostały również inne produkty przeznaczone do zastosowania przy konstrukcji samochodów.
Przykładem może być HP-Masterbatch-Composite, czyli materiał o wysokiej wydajności. Zapewnia on wewnętrznym i zewnętrznym elementom pojazdu wykonanym z tworzyw wzmocnionych włóknami oraz układowi przeniesienia napędu, najwyższą wydajność, długotrwałą odporność na ciepło oraz swobodę wzornictwa. Realizacja tych wymagań możliwa jest już w przypadku dozowania dodatku na poziomie poniżej 3 proc. Występowanie maksymalnych temperatur w komorze silnika nie wpływa znacząco na ograniczenie trwałości elementów pojazdu ustabilizowanych przy użyciu Grafe-HPMC.

- Centrum Wzornictwa Grafe to swoisty specjalista w zakresie kolorystyki produktów z tworzyw sztucznych, wspierający klientów przy doborze kolorów – tłumaczą przedstawiciele firmy. - Wiemy, że kolory stale fascynują i zachwycają na nowo. Zwłaszcza stając oko w oko z głębią koloru przed oglądającym rozpościera się świat całkowicie nowych odkryć. Kierując się tą myślą Centrum Wzornictwa Grafe zaprezentowało kolorystyczne trendy na 2013 r. pod hasłem "Color Zoom", skupiając jednocześnie w ten sposób uwagę nieco bardziej na naszym otoczeniu.

Czytaj więcej:
Barwniki 104

Barwniki, koncentraty barwiące, tworzywa
 

Barwniki, koncentraty barwiące, tworzywa barwione w masie, stabilizatory termiczne, środki poślizgowe i smarne, antyblokery, stabilizatory UV, uniepalniacze

Polska, 42-700 Lubliniec, Oleska 85