Nowości Sun Chemical dla branży opakowaniowej


Koncern przedstawił na targach drupa również najnowsze innowacje w zakresie lakierów ochronnych. Pozwalają one producentom i właścicielom marek nadać produktom nową funkcjonalność. Oferują wydłużony czas trwałości i możliwość recyklingu, mogą też pomóc obniżyć wagę opakowania do 30 proc. w porównaniu z konwencjonalnymi lakierami.

- Klienci domagają się coraz wyższych standardów opakowań, szczególnie dla produktów spożywczych czy konfekcji, gdzie opakowanie nie może zawierać materiałów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jakość, zapach, smak czy zdrowie. W związku z tym nasza firma wprowadza nową linię farb offsetowych i fleksograficznych. Wiele z nich wykorzystuje innowacyjne technologie, takie jak opatentowane polimeryczne fotoinicjatory M-Cure, tak by umożliwić otrzymanie wydajnego produktu o niskim stopniu migracji i zapewnić wysoki poziom zaufania wśród użytkowników - opowiadają przedstawiciele Sun Chemical.

Spółka pokazała na drupie liczne rozwiązania o niskim stopniu migracji dla opakowań miękkich. Znalazły się wśród nich m.in. Solarflex LM - najnowszej generacji farby fleksograficzne UV o niskim stopniu migracji i wysokiej jakości przeznaczone do zadrukowywania papieru, kartonu i folii opakowaniowej.

Co więcej Sun Chemical wspólnie z firmami Energy Sciences Inc (ESI) i Comexi pokazał technologię druku Wetflex. Był to jej pierwszy publiczny pokaz. WetFlex korzysta z nowej generacji technologii farb utrwalanych energią, specjalnie stworzonej i opatentowanej przez Sun Chemical na potrzeby tego procesu.

Jak to funkcjonuje?

Farby WetFlex, nanoszone na mokro są błyskawicznie utrwalane za pomocą specjalnego systemu naświetlania. Proces ten zapewnia szybki i wydajny druk opakowań spożywczych o niskim stopniu migracji, pozbawiony lotnych związków organicznych i nieemitujący CO2.

Podczas targów drupa 2008 firma Sun Chemical zaprezentowała również nowe pomysły z obszaru drukowania opakowań z użyciem materiałów ze źródeł odnawialnych. Firma po raz pierwszy przedstawiła rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa i ochrony marki jako część kompletnych rozwiązań z dziedziny opakowań. To jeden z przykładów specjalistycznych rynków, na których jej obecność stopniowo wzrasta.

Goście, odwiedzający drupę mieli również możliwość uczestniczenia w pełnym pokazie FastJet - najszybszej na świecie maszyny atramentowej do opakowań z tektury falistej.

Maszyna FastJet przeznaczona jest do zadrukowywania arkuszy wykonanych z tektury falistej, zwłaszcza w ramach szybko rozwijającego się rynku wielokolorowych opakowań i displejów. Może drukować tysiące metrów kwadratowych na godzinę w pełnym kolorze, a pod względem ekonomicznym wykorzystywana jest przy krótkich lub średnich seriach zamówień. Drukarniom używającym tektury falistej pozwala odpowiadać na rosnące oczekiwania klientów zlecających mniejsze prace, mające być wykonywane w krótszym czasie, a także umożliwia obsługiwanie rynków dla spersonalizowanych opakowań i displejów.

Czytaj więcej: Opakowania 1107 Nowości 239