Nowości koncernu Piovan

Nowości koncernu Piovan
Włoski koncern Piovan, to światowy lider na rynku urządzeń peryferyjnych. W swojej ofercie posiada m.in. suszarki, podajniki, dozowniki, termoregulatory, chillery, a także systemy sterujące. Oddziały firmy zlokalizowane są na czterech kontynentach, a zakłady produkcyjne we Włoszech, Brazylii i Chinach. Firma z powodzeniem działa też na rynku polskim. Rok 2007 zapisał się w Piovanie wprowadzeniem na rynek kilku bardzo interesujących rozwiązań produktowych. Niektóre z nich prezentujemy w poniższym tekście.

Pierwszą z nowości firmy Piovan jest innowacyjny grawimetryczny dozownik dla barwników MDP 2G. Zapewnia on precyzyjne dozowanie oraz stałą wielkość mieszanych składników. Odbywa się to przez cały okres trwania procesu wtrysku i procesu rozdmuchiwania, a także podczas procesu ekstruzji. Tym samym dozowniki gwarantują dużą precyzję i wysoką elastyczność zastosowań na wtryskarkach, rozdmuchiwarkach i ekstruderach.

Ubytek na wadze technologii grawimetrycznej pozwala na permanentną kontrolę i dużą precyzję jeśli chodzi o dozowane materiały. Urządzenie jest dostępne w wersji jedno lub dwustacyjnej. Jego wydajność produkcyjna osiąga wartości w przedziale 0,0035 - 138 kg/h. Co szczególnie ważne urządzenie dysponuje natychmiastowym startem. By to osiągnąć wystarczy ustawić procentowe dozowanie bez konieczności przeprowadzania kalibrowania lub też jakichkolwiek próbnych dozowań.

dozownik firmy Piovan


Dozownik posiada też właściwości, pozwalające mu na dokładne i powtarzalne odmierzanie materiału. Dodatkowo unowocześniony system kontroli sprawdza w sposób ciągły dozowaną ilość materiału i automatycznie wykonuje samodopasowanie cykli z niezmiennymi korektami mieszanych składników.

Stacja dozująca może być szybko odłączana. Dozownik jest - jak już wspomniano - wyposażony w jedną lub dwie stacje dozujące połączone z odpowiednimi częściami ważącymi, które wysyłają do specjalnego systemu kontrolnego sygnał proporcjonalny do wagi odmierzanego materiału. Ponadto omawiany model posiada elektroniczny system kontroli z alfanumerycznym wyświetlaczem, który przynosi informacje o statusie funkcjonujących aktualnie jednostek.

Dozownik MDP w zasadzie może być całkowicie rozmontowany, co zdecydowanie ułatwia i przyspiesza jego czyszczenie i konserwację. Ma to również duże znaczenie w wykorzystywaniu urządzenia dozującego do pracy z większą ilością wtryskarek, gdyż dodatkowo mogą być dostarczone miksery statyczne, a jednostka dozująca może być przeinstalowywana z jednej wtryskarki na drugą.