Nowy materiał do opakowań firmy DuPont

Nowy materiał do opakowań firmy DuPont
Koncern DuPont opracował innowacyjny materiał do produkcji opakowań.

DuPont Tyvek, bo tak nazywa się ta nowość, choć łudząco przypomina papier, to jednak nim nie jest. To specjalna włóknina wykonana z polietylenu o wysokiej gęstości i przeznaczona do tworzenia opakowań transportowych choćby kopert lub tez opakowań medycznych lub na płyty CD. Tyvek wyróżnia się nietypową strukturą oraz delikatnym połyskiem. Jest gładki jak papier i miękki jak tekstylia.

Warto wiedzieć, że Tyvek jest trzykrotnie lżejszy od papieru lub innych równoważnych materiałów. Stosując go można zaoszczędzić na kosztach wysyłki korespondencji i transportu produktów. Przesyłane w nim dokumenty i produkty są zabezpieczone przed zniszczeniem, nawet w niekorzystnych warunkach, ponieważ włókna polietylenu o wysokiej gęstości są odporne na rozdarcie oraz na działanie substancji zewnętrznych. Opakowania Tyvek są przeznaczone do wielokrotnego użytku oraz podlegają recyklingowi. Są jak już wspomniano w całości wykonane z polietylenu o wysokiej gęstości, a przy tym co ważne przy tego typu materiale nie zawierają żadnych wypełniaczy ani spoiw.


Szczególnie istotne jest tez to, że opakowanie Tyvek nie chłonie wody i jest odporne na proces gnicia, a jednocześnie za sprawą specjalnej mikroporowatej struktury „oddycha”. Woda nie przedostaje się do środka i nie uszkadza materiału. W konsekwencji zawartość koperty pozostaje całkowicie sucha.

Tyvek był już znany od wielu latach w zastosowaniach m.in. budowlanych.

Czytaj więcej: Opakowania 1103