Od pomysłu do integracji: szerokie wsparcie klienta w ekonomicznej automatyzacji

Od pomysłu do integracji:…

Niskokosztowa automatyzacja (z ang. Low Cost Automation) obniża bariery wejścia na rynek automatyzacji i zapewnia ukierunkowaną pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw w celu zwiększenia ich konkurencyjności. Z tego powodu, w ciągu ostatnich trzech lat, specjalista od motion plastics, firma igus, stale dodawał nowych partnerów do swojej rozległej sieci 40 integratorów i 55 dostawców robotyki.

Jako wynik ciągłego rozwoju i innowacji produktowych, małe i średnie firmy są szczególnie zainteresowane ekonomicznymi robotami. Dodatkowo na rynku dostępnych jest coraz więcej ofert. Dobrym przykładem jest szerokie portfolio Low Cost Automation od firmy igus, reprezentowane przez ramiona robotyczne, roboty liniowe, delta i SCARA. Modułowość produktów oznacza, że pojedyncze elementy lub kompletne rozwiązania mogą być montowane zgodnie z zasadą "zbuduj lub kup". W centrum uwagi jest zawsze niska cena początkowa i szybki zwrot z inwestycji. To właśnie tutaj wysokowydajne tworzywa sztuczne firmy igus wykorzystują swoje mocne strony. Są one lekkie, nie wymagają smarowania i konserwacji, są ulepszone trybologicznie, wyjątkowo trwałe i niedrogie w produkcji.

Najkorzystniejsze cenowo rozwiązanie, które działa

W ciągu ostatnich trzech lat firma igus zbudowała szeroką, stale rosnącą sieć partnerską. W ramach programu partnerskiego LCA, specjalista od motion plastics współpracuje z integratorami, którzy zapewniają klientom dodatkową wiedzę, doświadczenie w projektach klientów końcowych, możliwość współpracy przy realizacji wspólnych projektów.

- Zaczęliśmy od siedmiu partnerów około dwa lata temu, a obecnie mamy ich blisko 100 - opowiada Alexander Mühlens. - Stale rozwijamy naszą sieć, aby połączyć zainteresowanych ze sprawnymi integratorami w ich regionie. Razem możemy zaoferować naszym klientom różnorodne rozwiązania w zakresie automatyzacji - koncentrując się na aplikacjach o całkowitej wartości inwestycji poniżej 45 000 €. W celu określenia najlepszego i najbardziej przystępnego cenowo rozwiązania, współpracujemy z naszymi klientami, aby wybrać odpowiedniego integratora dla danej aplikacji. Typowe usługi obejmują integrację systemu sterowania z istniejącymi maszynami, ustawienie i uruchomienie robotów, ocenę środków bezpieczeństwa lub, jeśli po prostu nie ma innej możliwości, oferowanie opcji montażu sprzętu na miejscu.


pm7322-1
Fot.: igus GmbH

Zobacz na żywo jak działa Low Cost Automation

Wielu integratorów stworzyło podobną do igus przestrzeń do przeprowadzania badań na potrzeby klientów, dzięki czemu mogą oni zobaczyć niskokosztową automatykę w działaniu.

- Nic nie jest bardziej przekonujące niż możliwość samodzielnego doświadczenia programowania robotów lub adaptacji chwytaków. To właśnie dzięki temu, tylko w Kolonii, odwiedza nas ponad 30 klientów tygodniowo - mówi Mühlens.

Zakres obszarów testowych jest szeroki: od komory z robotami delta w ITQ GmbH w Garching koło Monachium, przez obszar o powierzchni 150 metrów kwadratowych z czterema robotami i modułami liniowymi w Provitec koło Heilbronn, aż po obszar testowy dla klientów o powierzchni 1400 metrów kwadratowych w Truphysics w Stuttgarcie, z 300 metrami kwadratowymi przestrzeni przeznaczonej wyłącznie dla produktów igus. Firma igus współpracuje z firmami integratorskimi przy planowaniu różnego rodzaju wydarzeń lub też składa klientom osobiste wizyty w ramach własnego roadshow Low Cost Automation.

- Zorganizowaliśmy już wydarzenia tego typu w Niemczech, Danii, Szwecji, Finlandii, Polsce, Belgii, Francji, Szwajcarii i Holandii, przyciągając łącznie około 3500 osób. Celem roadshow jest zawsze automatyzacja bezpośrednio na miejscu - stwierdza Mühlens.

Platforma RBTX: nowi partnerzy dodają coraz więcej produktów do oferty

Od 2019 użytkownicy mają również dostęp do igus RBTX - platformy internetowej, która łączy użytkowników i producentów niskokosztowych robotów. 

- Na RBTX.com znajdują się obecnie komponenty od łącznie 78 partnerów. Na stronie internetowej, pokazanych jest ponad 100 przykładowych aplikacji z listami części oraz informacjami o kompatybilności określonego sprzętu i oprogramowania. Jako otwarty rynek jesteśmy zawsze zainteresowani nowymi partnerami w celu wypełnienia misji ekonomicznej robotyki, tak abyśmy ostatecznie mogli dostarczyć zainteresowanym jeszcze bardziej indywidualne rozwiązania dla ich konkretnych zastosowań - mówi Alexander Mühlens - Korzystając z nowego, cyfrowego kanału sprzedaży, nasi partnerzy mogą poszerzyć swoją bazę klientów oraz wejść na nowe rynki, co przynosi korzyści wszystkim w tym procesie.

Reportaże

Forum