Opakowania kartonowe dla Coca Coli

Opakowania kartonowe dla Coca Coli
Coca-Cola HBC Polska wprowadziła do sprzedaży soki, nektary i napoje Cappy. Portfel produktów obejmuje 10 różnych smaków w innowacyjnych opakowaniach kartonowych firmy SIG Combibloc. Warto przyjrzeć się szczegółom produkcji i budowy opakowań tekturowych.

Jeśli chodzi o sposób przygotowania materiału opakowaniowego, to wstępnie przygotowany materiał opakowaniowy znajdujący się na roli, trafia do druku, następnie zostaje pocięty na poszczególne elementy, które następnie są składane i zgrzewane wzdłużnie tworząc tzw. "rękaw". Podczas następującego później procesu napełniania opakowania uniemożliwiony zostaje kontakt z jakimikolwiek niepowleczonymi krawędziami kartonu. Płaskie złożone opakowanie w postaci tzw. "rękawa" dostarczane jest do odbiorcy. Urządzenie napełniające najpierw formuje opakowanie i skleja dno. Następnie wnętrze opakowania zostaje poddane sterylizacji przy użyciu H2O2.

Produkty, które mają trafić do opakowania, zostały poddane już wcześniej procesowi sterylizacji i czekają w strefie aseptycznej, pozbawionej drobnoustrojów. Ostatni etap procesu polega na zamknięciu górnych krawędzi opakowania kartonowego powyżej poziomu zawartości przy zastosowaniu metody ultradźwiękowej. Montowanie zamknięć na opakowaniu kartonowym następuje po zakończeniu procesu napełniania. Dzięki temu od początku do końca zagwarantowane są bezpieczne warunki aseptyczne.

Opakowania kartonowe firmy SiG Combibloc

Samo opakowanie kartonowe składa się z trzech różnych elementów: kartonu, polietylenu i aluminium. Cienką warstwę kartonu (0,4 mm) w 75 proc. stanowi celuloza. Karton jest powlekany wysokogatunkowym polietylenem zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz, po to by opakowanie było nieprzepuszczalne. Powłoka o grubości 0,05 mm jest znacznie cieńsza niż folia spożywcza używana w naszych domach. Na karton, w którym ma znaleźć się produkt o przedłużonej trwałości, nakłada się także bardzo cienką powłokę aluminiową.

Następnie powłoka aluminiowa powlekana jest polietylenem, spajającym warstwę aluminiową z kartonem. Dzięki temu aluminium nie wchodzi w kontakt z produktem umieszczonym w opakowaniu kartonowym. Karton i aluminium nadają opakowaniu niezbędną stabilność oraz chronią produkty znajdujące się wewnątrz przed światłem, obcymi zapachami oraz działaniem tlenu. Natomiast wspomniana wcześniej folia aluminiowa jest siedem razy cieńsza od ludzkiego włosa i zabezpiecza wnętrze opakowania przed światłem i tlenem.

Na opakowaniu kartonowym umieszczany jest nadruk w maksymalnie pięciu kolorach. Z zadrukowanej roli przygotowywane są wykroje, które są potem odpowiednio formowane i napełniane.

Powleczone i zadrukowane materiał opakowaniowy jest przycinany na wymiar dla różnych formatów opakowań. Gotowe preformy są odpowiednio tłoczone, również na zgięciach, i w ten sposób przygotowywane do złożenia.

Kolejnym, wymagającym ogromnej precyzji etapem jest wykonanie spawu wzdłużnego. Specjalna zakładka zapobiega kontaktowi niepowleczonego brzegu
kartonu z produktem.