Opakowania sprzętu Dell nie trafią na wysypiska

Opakowania sprzętu Dell nie trafią na wysypiska
Prace nad wprowadzeniem bezodpadowych opakowań Dell będzie prowadzić dwutorowo. Po pierwsze, materiały wykorzystywane do produkcji opakowań mają być w pełni ekologiczne, tzn. mają pochodzić z recyklingu lub źródeł szybko odnawialnych bądź mają być częścią strumienia odpadów. Po drugie, wszystkie opakowania mają być kompostowalne bądź podlegać recyklingowi. Obecnie ponad połowa opakowań wykorzystywanych przez producenta sprzętu komputerowego spełnia te kryteria, a do 2020 roku firma zamierza osiągnąć w tym zakresie stuprocentową skuteczność.

Jednym z materiałów wykorzystywanych do produkcji opakowań Dell będzie słoma pozostająca po uprawie pszenicy. W Chinach, gdzie produkuje się kartonowe pudełka do laptopów Dell, jest ona traktowana jako odpad rolniczy, zazwyczaj spalany. Od sierpnia Dell zamierza używać tego materiału do produkcji opakowań, zaczynając od poziomu 15 proc. masy. Pozostała część pudełka będzie początkowo pochodzić z włókien pochodzących z recyklingu. Opakowania będą wyglądać jak dotychczasowe, a po zużyciu będą poddawane recyklingowi.

Dell szacuje, że początkowo będzie zużywać 200 ton słomy pszenicy rocznie. Surowiec dostarczać będą rolnicy z prowincji Jiangsu. W ten sposób koncern ograniczy emisję CO2 o 180 ton rocznie. Proces wytwarzania opakowania pozwoli zaoszczędzić 40 proc. energii i 90 proc. wody w porównaniu z dotychczas stosowaną technologią.

Plany wyznaczone przez Dell opierają się na wcześniej rozwijanych technologiach w dziedzinie opakowalnictwa. W ubiegłym roku firmie udało się ograniczyć rozmiar opakowań o 12 proc. oraz zwiększyć zawartość materiałów pochodzących z recyklingu bądź źródeł odnawialnych o 40 proc.

W firmie trwają prace nad innowacyjnymi materiałami opakowaniowymi. Dell był pierwszą firmą IT wykorzystującą miąższ bambusowy w celu zastąpienia pianek w transporcie notebooków. Materiał ten jest lekki, wytrzymały i bardzo szybko odnawialny - tempo wzrostu wynosi 2,5 cm na godzinę. Firma używa także grzybów jako organicznej alternatywy wobec pianek dla cięższych produktów, takich jak serwery. Opakowania wykonane z obydwu materiałów są kompostowalne bądź podlegają recyklingowi.

Czytaj więcej: Opakowania 1103 Recykling 416