Opłaca się używać opakowań z tworzyw sztucznych

Opłaca się używać opakowań z tworzyw sztucznych
Używanie tworzyw sztucznych w branży opakowaniowej sprawia, że tylko od 1 do 3 proc. całkowitej masy wyrobu stanowi opakowanie. To z kolei oznacza lepszy bilans ekologiczny opakowań i oszczędności wynikające z użycia takiego właśnie materiału.

Trudno obecnie znaleźć jakikolwiek inny materiał niż tworzywa sztuczne, który byłby bardziej wielofunkcyjny, wszechstronny i odpowiedni do wysoce specjalistycznych i przyjaznych środowisku rozwiązań opakowaniowych.

Tworzywa sztuczne używane w tej branży nadają opakowaniom mnóstwo właściwości. Czynią je zarówno wytrzymałymi, jak również delikatnymi.

Oto kilka przykładów:

Niezwykle cienkie, ważące kilka miligramów folie chronią i zabezpieczają mięso, owoce, warzywa, sery, kawę tak, aby artykuły spożywcze mogły dotrzeć do miejsca przeznaczenia świeże i bezpieczne dla zdrowia. Doskonałym przykładem są ryby. Od wyłowienia z wody aż do chwili dotarcia do odbiorcy końcowego wymagają nieprzerwanego łańcucha chłodniczego, którego nie udałoby się zachować bez zastosowania nowoczesnych tworzyw sztucznych.

Tworzyw sztucznych można też użyć do budowy skrzynek. Oto bowiem soki, mleko oraz inne napoje pakowane są próżniowo w pojemniki z tworzyw sztucznych, tak aby utrzymać świeżość i odpowiednią jakość. Często są transportowane w opakowaniach zbiorczych, właśnie skrzynkach z tworzyw sztucznych.

Ponadto opakowania z tworzyw sztucznych można zastosować przy transporcie urządzeń o wyjątkowo dużych rozmiarach, począwszy np. od lodówek poprzez różnego typu maszyny dla przemysłu, na sypkich i płynnych towarach przemysłowych kończąc.


Opakowań z tworzyw sztucznych używa się też w medycynie. Tam tzw. opakowania wyciskowe (blistry) chronią lekarstwa np. przed wpływem wilgoci, światła i uszkodzeń.

Dla potwierdzenia tych słów warto zauważyć, że do zapakowania 200 gramów sera wystarczą 2 gramy folii. Przykłady można mnożyć: 1,5 litra płynu mieści się w butelce o masie 38 gramów, a kubek na 125 gramów jogurtu waży tylko 4 gramy. Bilans ekologiczny opakowań z tworzyw sztucznych, tj. suma zużycia energii oraz innych czynników mających wpływ na środowisko podczas produkcji, transportu i utylizacji jest korzystny i bardzo często przewyższa pod tym względem inne materiały.

Symulacja przeprowadzona przez stowarzyszenie badające rynek opakowań GVM w Wiesbaden pokazała, że gdyby w Niemczech zrezygnowano z opakowań z tworzyw sztucznych, wówczas masa opakowania wzrosłaby aż czterokrotnie, a koszty produkcji opakowań uległyby podwojeniu. Tym samym całkowita ilość odpadów opakowaniowych wzrosłaby 1,6 razy.

W tekście wykorzystano fragmenty materiałów stowarzyszenia PlasticsEurope Polska. Jest to fundacja reprezentująca producentów tworzyw sztucznych w naszym kraju. Jest też częścią europejskiego stowarzyszenia PlasticsEurope działającego na terenie Europy Centralnej z siedzibą główną we Frankfurcie nad Menem.

Czytaj więcej: Opakowania 1108