
NeoSet to jednostronnie powlekany i odporny na wilgoć papier etykietowy, w dużej mierze składający się z włókien powstałych z recyklingu. Został on zaprojektowany z myślą o zastosowaniu w wysoko wydajnych liniach do etykietowania i przetwarzania materiałów opakowaniowych. Jak zapewnia producent, NeoSet spełnia wszystkie wymagania stawiane wobec odpornych na wilgoć papierów, które są wykorzystywane przy produkcji etykiet nanoszonych na butelki PET z wodą i z napojami chłodzącymi. Produkowany w Niemczech w fabryce w Uetersen (zdjęcie poniżej) papier jest dostępny w gramaturze 70 g/mkw. i przeznaczony do zadrukowywania w maszynach offsetowych.
W celu zoptymalizowania parametrów nowego papieru, NeoSet przeszedł wszechstronne testy na wszystkich etapach procesu powstawania etykiety: począwszy od zadrukowywania, poprzez konfekcjonowanie i nanoszenie na butelkę PET, a na zmywaniu skończywszy. Testy, przeprowadzane we wczesnej fazie produkcji, jak też u klientów Stora Enso, dały bardzo pozytywne rezultaty. W związku z tym skandynawski koncern planuje zwiększenie udziału włókien pochodzących z recyklingu w papierze NeoSet do maksymalnego poziomu, zachowując jednocześnie jego obecne parametry techniczne.
- Na rynku mamy do czynienia z wieloma dyskusjami na temat tego jak wysoki może być udział włókien z recyklingu w finalnym produkcie. W naszym przypadku kwestia ta jest bardzo przejrzysta, bowiem zawsze mówimy o zawartości włókien z recyklingu w końcowym wyrobie, a nasze kalkulacje nigdy nie uwzględniają nawet najmniejszych ilości włókien pierwotnych – dodają przedstawiciele Stora Enso.
Ich zdaniem zastosowanie włókien pochodzących z recyklingu otwiera też szereg nowych możliwości w zakresie finalnego zastosowania papierów etykietowych.
Funkcjonująca także w Polsce Stora Enso Polska jest filią fińskiego koncernu Stora Enso, odpowiedzialną za sprzedaż wszystkich jego produktów na naszym rynku. Firma należy do liderów branży celulozowo-papierniczej i opakowaniowej w naszym kraju. Produkuje celulozę, papiery przemysłowe, tekturę i opakowania tekturowe, opakowania z tektury laminowanej oraz worki papierowe. Jej biura sprzedaży zlokalizowane są w zakładach produkcyjnych w Ostrołęce, Łodzi, Tychach i Mosinie. Posiada również przedstawicielstwa w Warszawie, Moskwie i czeskiej Opawie.
Produkowane w Stora Enso Poland papiery w większości służą do dalszego przetwórstwa. Jeśli chodzi natomiast o tekturę i pudła, to spółka wytwarza tekturę falistą dwu i trzywarstwową o rodzajach fali: C, B, E oraz tekturę pięciowarstwową szarą lub jednostronnie bieloną. Produkuje też opakowania z tektury falistej w postaci pudeł klapowych, fasonowych, pudeł typu display, pudeł i tacek z dnem klejonym wielopunktowo i składanym automatycznie. Ponadto spółka wytwarza opakowania high-graphics z nadrukami do sześciu kolorów, opakowania kaszerowane z nadrukiem offsetowym oraz opakowania z taśmą.