Plastpol 2019 - potrójny rekord!

Plastpol 2019 - potrójny rekord!…

Każdego, kto odwiedził Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy, które w Targach Kielce odbyły się po raz 23-ci, nie trzeba już chyba przekonywać, że to największe wydarzenie branży w Polsce. Rosnące systematycznie zainteresowanie Plastpolem wystawców zagranicznych sprawia, że targi są obowiązkowym punktem w kalendarzu światowej branży. Tegoroczna edycja okazała się dla kieleckich targów przetwórstwa tworzyw sztucznych potrójnie rekordowa, zarówno pod względem powierzchni, liczby wystawców oraz zwiedzających.

Od 28 do 31 maja w 7 halach wystawienniczych Targów Kielce można było spotkać 910 wystawców (w 2018 było ich 812) z 42 krajów świata (2018 - 39). Na powierzchni ponad 17 500 metrów kwadratowych prezentowali się liderzy z 4 kontynentów. W ciągu 4 targowych dni wydarzenie odwiedziło prawie 20 tysięcy specjalistów branży przetwórstwa tworzyw.

Ponad 50 procent wystawców targów Plastpol 2019 stanowili przedsiębiorcy zagraniczni, w tym m. in.: z Anglii, Belgii, Białorusi, Danii, Egiptu, Finlandii, Francji, Holandii, Hong Kongu, Indii, Irlandii, Izraela, Kataru, Korei Południowej, Litwy, Luxemburga, Malezji, Niemiec, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Tajlandii, Tajwanu, Ukrainy, USA, Uzbekistanu, Węgier, Włoch.

Po raz pierwszy targom Plastpol towarzyszyły wystawy narodowe Austrii, Czech, Szwajcarii, Portugalii oraz Indii. Oryginalne stoiska przyciągały uwagę zwiedzających. A wśród nich ciekawe ekspozycje z Japonii, obfitujące w maszyny stoisko firm z Iranu, czy wspomnianych już Indii - na tym ostatnim można było zapoznać się z ofertą aż 9 firm. Podobnie licznie stawili się podczas targów Plastpol 2019 przedsiębiorcy z Portugalii - 10 firm informowało o swoich najnowszych osiągnięciach. Zwiedzający mogli także zapoznać się także z ciekawą ofertą wystawców z Turcji i Chin, którzy byli w Kielcach obecni liczniej niż w ubiegłym roku. Po raz pierwszy na kieleckich targach pojawił się też wystawca z Gruzji.

Pierwszy targowy dzień upłynął pod hasłem ważnych konferencji i dyskusji. Tradycyjnie podczas targów Plastpol swoje najnowsze dane o branży za rok 2018 przedstawiła Fundacja PlasticsEurope. Dowodzą one, że zapotrzebowanie na tworzywa ze strony przetwórców wzrosło zarówno w Polsce, jak i w Europie.

-  W Polsce szacuje się, że jest to 3,6 mln ton, co oznacza wzrost o ponad 7%, podczas gdy w Europie wzrost wynosi zaledwie o 0,3% - mówił podczas konferencji, w której udział mógł wziąć każdy, dyrektor zarządzający Kazimierz Borkowski - (…) Polska pozostaje na szóstym miejscu w Europie.

Kontynuacją konferencji była debata panelowa pod hasłem "Tworzywa sztuczne pod presją". Wśród zagadnień pojawiły się m.in. te dotyczące problemów, z jakimi musi mierzyć się branża w dobie wzrastającej świadomości dotyczącej tworzyw sztucznych i zagrożeń z nimi związanych.

debata-plasticseurope
Debata PlasticsEurope "Tworzywa sztuczne pod presją".

Udział w niej wzięli: prof. dr hab. inż. Artur Bartkowiak z ZUT w Szczecinie, dr inż. Kazimierz Borkowski z PlasticsEurope Polska, Andrzej Kubik reprezentujący Replas Recycling Plastics, Mariusz Musiał z firmy ALPLA Poland oraz Jaap Rabou, specjalista z Basell Orlen Polyolefins.

W czasie pierwszego dnia targów, w ramach kolejnej otwartej konferencji "Tworzywa ekologiczne i specjalne - nowe możliwości" zorganizowanej przez Sieć Badawczą Łukasiewicz - Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników poruszono problemy dotyczące o biotworzyw, materiałów biodegradowalnych, certyfikacji wyrobów z tworzyw sztucznych, czy też tworzyw specjalnych, o podwyższonej odporności na temperaturę.

W trakcie targów Plastpol 2019, spotkały się klastry gospodarki odpadowej z Polski, Węgier i Słowacji. W drugi dzień targowy, 29 maja, odbyła się część konferencyjna wydarzenia. Klastrowe Forum Biznesowe zorganizowane zostało w ramach projektu: "Umiędzynarodowienie Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu poprzez partnerów Klastra i wprowadzenie na rynki zagraniczne nowych ekoproduktów". Podczas spotkania mówiono między innymi o granicach recyklingu w gospodarce o obiegu zamkniętym i zwiększaniu roli podmiotów wprowadzających tworzywa sztuczne na rynek w finansowaniu systemu. Dyskutowano również o potrzebie poprawienia funkcjonowania selektywnej zbiórki surowców.

Podczas uroczystej gali Platinum Plast, która od lat towarzyszy od lat targom Plastpol, przyznano Medale Targów Kielce  i wyróżnienia w kategorii produktowej. Jury doceniło także wyjątkowe ekspozycje targowe. Aż 4 Medale Targów Kielce przypadły w tym roku wystawcom z Niemiec. Dwie nagrody za produkty, spośród 4 kategorii, powędrowały do polskich przedsiębiorców. Podczas gali oficjalnie wręczono także certyfikaty Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu za ekoprodukty prezentowane podczas targów Plastpol.

platinum-plast
Gala Platinum Plast

W czasie targów odbyło się wiele firmowych eventów na stoiskach wystawców z Polski i zagranicy. Atrakcją targów był niewątpliwie saksofon z tworzywa sztucznego, który przywiozła ze sobą firma Wadim Plast. Na stoisku innej polskiej marki Muehsam królowały intrygujące auta jak De Lorean znany z kinowego hitu lat 80-tych "Powrót do przyszłości” czy czerwone Porsche Spyder, takie w jakim zginął amerykański aktor James Dean.

Tegoroczne targi odwiedzio wiele znakomitości, w tym Konsul Generalny RFN dr Michael Groß, który spotkał się z wystawcami Plastpolu, a także z przedstawicielami Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo Handlowej. Wystawę wizytował  także Radca Handlowy i Ekonomiczny Ambasady Portugalii - Pedro Macedo Leao. Dyplomatyczną wizytę odnotowano także na stoisku Iranu.

Czołowi organizatorzy targów w Polsce, obiekty
 

Czołowi organizatorzy targów w Polsce, obiekty konferencyjno-szkoleniowe, organizacja i obsługa konferencji, seminariów, sympozjów

Polska