Podatek na opakowania PET?

Podatek na opakowania PET?…
Będzie podatek od napojów sprzedawanych w butelkach PET? Taki pomysł ma przynajmniej Platforma Obywatelska, a konkretnie jej senator Jan Rulewski.

Senator Rulewski przedstawił kilka dni temu pakiet swojego autorstwa dotyczący zmian szeregu ustaw. Ma to być propozycja do debaty nad budżetem na 2010 r. Jednym z kluczowych zapisów parlamentarzysty PO jest obłożenie podatkiem produktów sprzedawanych w opakowaniach PET. Jego pomysł zakłada objęcie akcyzą napojów smakowych i sztucznie aromatyzowanych sprzedawanych w butelkach PET. - Jest problem z recyklingiem tych opakowań. Jeśli będą droższe, niektórzy się zastanowią, czy warto je kupować. Chcę opodatkować Coca Colę i wszystkie napoje, które wywołują próchnicę u dzieci. Oczywiście chcę wyłączyć soki i napoje mineralne, bo one i tak nie wytrzymują konkurencji - uzasadnia swoją koncepcję Rulewski.

Z akcyzy byłyby wyłączone wody źródlane i mineralne dostępne w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Uzyskane pieniądze miałyby iść na dofinansowanie leków dla najbiedniejszych emerytów. Senator chce, by mogli oni kupować medykamenty za 10 proc. ich wartości. Podatek miałby wynieść 30 groszy od każdej litrowej butelki. Rulewski przewiduje, że w ten sposób państwo jest w stanie zarobić ok. 1,5 mld zł.

Podatek na opakowania PET?


Czytaj więcej: Butelki 173 Podatki 17


Anonymous Anonymous
*.25.125.152

Wysłany: 2009-08-24 10:13:33

Jak zwykle Państwo ma za mało i szuka dodatkowych pieniędzy kosztem obywateli. Jeśli jest problem z opakowaniami PET to należy wprowadzić jak w Szwecji kaucję za butelki i w ten sposób zmotywować obywateli do zwrotu opakowań do sklepów.No ale to już większa filozofia no i skutek propagandowy żaden. A tak biedni emeryci może oddadzą głos na Pana Senatora.Jak zwykle nie ważny problem, ale jak na nim rozegrać własne ambicje.W tym kraju nic się nie da zrobić normalnie.

Anonymous Anonymous
*.76.124.23

Wysłany: 2009-08-25 10:40:15

Kolejna próba uzyskania dodatkowych środków.

Na wszystko jest sposób w tym kraju, coca cola zrobi butelki zamiast PET - polipropylenowe i dorzuci dodatek oksybiodegradowalny np. d2w i zamiast płacić zyska dodatkowe fundusze , z racji tego że ich produkt będzie teraz ekologiczny...