Podsumowanie 2018 roku - czyli co najbardziej interesowało czytelników Plastech.pl?

W połowie czerwca ub. r. austriacki Wittmann Battenfeld obchodził swoje 10-lecie. Integracja byłej firmy Battenfeld Kunststofftechnik GmbH z Grupą Wittman w dniu 1 kwietnia 2008 r. stanowiła początek nowej ery dla dzisiejszej Wittmann Battenfeld GmbH. W ciągu ostatnich 10 lat całe portfolio produktów firmy zostało odnowione, a zdolności produkcyjne w zakładzie Kottingbrunn znacznie wzrosły w kilku fazach rozbudowy. Na jubileuszowej imprezie w stolicy Austrii zjawiło się ponad 1400 gości z całego świata, w tym również 130-osobowa grupa z Polski.

- Zainwestowaliśmy ponad 45 milionów euro, nie tylko w rozbudowę naszych zakładów ale również w stworzenie całkowicie nowych linii produktowych - przyznał Michael Wittmann, prezes zarządu Wittmann Group.


Okres urlopowy to nie tylko czas wypoczynku ale i logistycznego rozplanowania najbliższych wyjazdów, gdyż jak się okazało jesienny terminarz z dnia na dzień stawał się coraz bardziej napięty.

Już pod koniec września w Norymberdze odbyły się w Międzynarodowe Targi Opakowań, Technologii, Procesów i Logistyki FachPack 2018, na których wystawiało się 55 polskich firm, reprezentujących różne sektory przemysłu związanego z całym łańcuchem wartości w branży opakowaniowej.

Targi FachPack po raz kolejny zaprezentowały szeroką gamę produktów i usług w całym łańcuchu pakowania: od materiałów opakowaniowych i maszyn pakujących, przez druk i wykończenie, aż po systemy i usługi logistyczne. Największą powierzchnię wystawienniczą zajmowały materiały opakowaniowe (papier, karton, tektura, plastik, szkło) oraz osprzęt (etykiety, plomby), prezentowane łącznie przez 780 wystawców. 560 wystawców prezentowało z kolei stronę technologiczną procesu powstawania opakowań - maszyny do produkcji i przetwarzania opakowań, technologię etykietowania i znakowania, ale także urządzenia do testowania, kontrolowania i recyklingu.

Ponadto 297 firm zaprezentowało produkty i usługi związane z logistyką, tj. rozwiązania w zakresie magazynowania, załadunku i transportu towarów w opakowaniach. 224 wystawców zaprezentowało nowości w dziedzinie drukowania i wykańczania opakowań.


O gospodarce o obiegu zamkniętym (GOZ) mówi dziś praktycznie cały cywilizowany świat, zaś Europejczycy podjęli już pierwsze decyzje służące jej wdrażaniu. Jest to najbardziej aktualny dzisiaj i w najbliższych latach temat inspirujący do działalności na rzecz oszczędzania nieodnawialnych zasobów wykorzystywanych w gospodarce.

Z tego też powodu w pierwszych dniach października zawitaliśmy do Poznania, gdzie przy okazji  targów Taropak, odbyła się już czwarta edycja Kongresu Przemysłu Opakowań, która w całości poświęcona była transformacji przemysłu opakowań w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym.

- Wydaje się, iż idea gospodarki o obiegu zamkniętym jest wyrazem rozczarowania rezultatami strategii zrównoważonego rozwoju. Okazało się bowiem, że kilkanaście lat wdrażania tego sposobu gospodarki nie doprowadziło do jakościowego przełomu w poprawie szerokorozumianej jakości życia - powiedział, w wywiadzie udzielonym portalowi Plastech.pl, Wacław Wasiak - dyrektor Polskiej Izby Opakowań, organizatora kongresu.