Podwójne powłoki poprawiają własności barierowe butelek PET

Naukowcy z niemieckiego Instytutu Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych IKV w Aachen testują nowe sposoby zwiększania właściwości barierowych w butelkach PET. Dzieje się to przez umieszczanie specjalnych plazmowych powłok zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz butelki. Dzięki tej metodzie butelki osiągają znaczący wzrost swoich właściwości barierowych.

Użycie plazmowych powłok na butelki PET jest obecnie dobrze oceniane i zostało już skomercjalizowane przez koncerny SIDEL oraz SIG. Jednak dotychczasowe istniejące sposoby używania plazmowych powłok przewidują jedynie nakładanie powłok wyłącznie na jedną powierzchnię butelki. Jest to charakterystyczne, bo do tej pory zdaniem naukowców tam właśnie ryzyko uszkodzenia jest niższe.

IKV poszło jednak krok dalej. W ubiegłym tygodniu IKV zaprezentowało wyniki swoich badań podczas konferencji w Cincinnati. Pokazało, że właściwości barierowe osiągane przez nałożenie powłok na obydwie powierzchnie jest o wiele lepsze niż się powszechnie spodziewano.

Dla przykładu nakładanie powłoki tylko na wewnętrzną stronę powierzchni butelki dawało jedynie pięciokrotny wzrost we właściwościach barierowych dwutlenku węgla. Natomiast stosowanie ich na zewnątrz prowadziło do czterokrotnego ulepszenia. Tymczasem badania IKV pokazały, że nakładania plazmy zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz butelki daje już 16 - krotne ulepszenie.

Naukowcy z IKV poszukiwali odpowiedzi na pytanie, dlaczego połączone wykonanie jest lepsze niż zbiorczy efekt każdego indywidualnego nałożenia powłoki.

Ich zdaniem niektóre molekuły dwutlenku węgla przechodzą przez cienkie uszkodzenia w warstwie powłoki. W pojedynczej strukturze powłoki mogą one z łatwością przejść przez PET i przedostać na drugą stronę. Przy podwójnej strukturze powłoki zakończą swoją wędrówkę szybciej, nawet jeśli znajdą choćby jedno uszkodzenie w powłoce. Zawsze będzie przecież kolejna powłoka.