Polimery z pamięcią kształtu reagują na pole magnetyczne

Polimery z pamięcią kształtu…
Grupa niemieckich naukowców wynalazła polimer z pamięcią kształtu, który może być wyzwalany polem magnetycznym. Do tej pory w materiałach z pamięcią kształtu uaktywnienie zmiany kształtu było możliwe za pomocą ciepła lub promieniowania. Niestety we wielu obszarach, w szczególności w medycynie stosowanie ciepła jest trudne lub niemożliwe.

We wspólnym projekcie Niemieckiego Instytutu Polimerów z Darmstadt oraz naukowców z Instytutu Badawczego w Teltow koło Berlina udało się opracować polimery z pamięcią kształtu. Wyniki badań zostały opublikowane w amerykańskim magazynie PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences). Dzięki wykorzystaniu magnetycznych nanocząstek można kontrolować kształt tych polimerów. Otwiera to drogę do nowych zastosować na polu technologii medycznej.

Polimery z pamięcią kształtu posiadają zdolność do powracania do oryginalnego kształtu po chwilowym odkształceniu. Funkcję tę można aktywować poprzez pobudzenie np. przez wzrost temperatury. Nowo opracowane materiały można kontrolować bez potrzeby bezpośredniego kontaktu z nimi. Proces wykorzystuje nanocząsteczki tlenku żelaza. Są one rozprowadzone w polimerze i zamieniają energię pola magnetycznego na ciepło. W próbach wykorzystano poliuretan (Tecoflex) oraz biodegradowalny polimer blokowy (PDC). Odpowiednia temperatura może być osiągana poprzez zmianę zagęszczenia nanocząsteczek oraz przez zmianę natężenia pola magnetycznego.

Naukowcy widzą już nowe zastosowania w medycynie. Według Profesora Andreasa Lendleina, Kierownika Instytutu Badawczego Polimerów w GKSS w Teltow można je wykorzystać np. w zdalnie kontrolowanych sączkach które pozwalałyby płukać, napełniać lub opóźniać narządy lub naczynia bez konieczności drogich i bolesnych zabiegów chirurgicznych, które trzeba przeprowadzać przy każdej zmianie terapii.

Zobacz: Artykuł w PNAS.

Czytaj więcej: Tworzywa sztuczne 896


Anonymus
Anonymus
*.238.144.23

Wysłany: 2006-03-10 13:11:14

No niezle po prostu czad otwiera to nowe mozliwosci.

Macie cos o recyklingu polistyrenu????????

Anonymous
Anonymous
*.105.96.157

Wysłany: 2006-03-17 09:12:27

Witam chcialem powiedziec za ja tez mam zdolność do powracania do oryginalnego kształtu po jakiejs niezlej imprezce :] pozdrawiam


Reportaże

Forum

Ramones

Własna firma produkcyjna 2021-06-06

Kacperczyk250

Opłacalność przewijania folii stretch 2021-05-09

Tipen1

Czyszczenie układu uplastyczniającego wtryskarki 2021-04-06

Yellow

Zatykanie systemów gorących kanałów. 2021-03-23

Cosmoplast

Wtrysk PA6 GF 30 2021-03-20