Polscy recyklerzy są otwarci na globalne rynki.

Polscy recyklerzy są otwarci…

Reprezentacja 16 osób ze Stowarzyszenia „Polski Recykling” wzięła udział w tegorocznym Chinaplas, największych targach przemysłu tworzyw sztucznych i gumy na świecie, które odbyły się kwietniu w Szanghaju. Polska delegacja pojawiła się na miejscu na zaproszenie organizatora, a jej celem było zacieśnienie relacji gospodarczych, w tym uzyskanie bezpośrednich kontaktów do producentów sprzętu i maszyn oraz zbadanie rynków zbytu dla polskich recyklatów. To element strategii wzmocnienia pozycji polskiego recyklingu na rynkach zagranicznych.

Misją polskiej delegacji na chińskich targach branży recyklingowej była promocja naszego kraju oraz wymiana wiedzy i doświadczeń w przetwarzaniu czy recyklingu odpadów. Reprezentanci stowarzyszenia mieli okazję zapoznać się z najnowszymi trendami w branży oraz zacieśnić współpracę z dostawcami sprzętu i maszyn, która przez pandemię została mocno utrudniona i przez ostatnie 4 lata odbywała się głównie przez europejskich pośredników.

Oprócz celów networkingowych i zakupowych, ważnym aspektem wizyty na tegorocznym Chinaplas było znalezienie rynku zbytu dla polskich recyklatów, a konkretnie półproduktów w postaci regranulatów. Powodem, dla którego jest to konieczne, jest brak działającego systemu ROP w Polsce, który regulowałby używanie obowiązkowego recyklatu. Dlatego rodzimi recyklerzy zmuszeni są szukać nabywców zagranicą, nawet w Chinach.

- Spotkanie z międzynarodowym gronem recyklerów to zawsze doskonała okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy rynkami, dlatego z radością przyjęliśmy zaproszenie na to wydarzenie. Możemy też śmiało stwierdzić, że jednym z sukcesów naszej delegacji jest odnowienie relacji po pandemii COVID-19, która znacząco utrudniła nam kontakt i handel z naszymi partnerami. Teraz chcemy zrobić kolejny krok i zbudować stabilną pozycję polskich firm recyklingowych na światowym rynku. Mamy szczerą nadzieję, że nasza misja gospodarcza przybliży otwarcie zagranicznych rynków dla polskich regranulatów, co pozwoli rodzimemu recyklingowi znacząco przyspieszyć dalszy rozwój. - mówi Sławomir Pacek, Prezes Stowarzyszenia „Polski Recykling”.

Chinaplas to obecnie największe międzynarodowe targi branży tworzyw sztucznych i gumy na świecie. Tegoroczna, trzydziesta szósta edycja wydarzenia odbyła się w Szanghaju w dniach 23-26 kwietnia.

W skład polskiej delegacji na wydarzeniu weszli reprezentanci firm: SPDC International Sp. z o.o., SPDC Pro-Way Sp. z o.o., Eco-World Plastics Recycling Sebastian Duma Sp.K., Recyklar Łukasz Tokarz, Vivasto S.A., Repro Plast Sp. z o.o., Ekoserwis Marcin Łysiak, GM Color Sp. z o.o. oraz MTB Trzebińscy Sp.K..

zdjecie-whatsapp-2024-04-30-o-08-57-30-477a702d-1