PolyTHF: włókna BASF do zimowej odzieży

PolyTHF: włókna BASF do zimowej… Koncern BASF wprowadza na rynek syntetyczne włókna wykorzystywane m.in. do odzieży wykorzystywanej przy uprawianiu sportów zimowych. Włókna ze specjalnym dodatkiem PolyTHF zachowują elastyczność, co ma niebagatelne znaczenie przy tworzeniu ubrań stosowanych w niskich temperaturach.

– Aby ubranie wytrzymywało zarówno zimno, jak i gwałtowne ruchy i pocenie się sportowców, wymaga ono włókien syntetycznych o specjalnych właściwościach - Dieter Rodewald z firmy BASF wyjaśnia powody stosowania włókien PolyTHF i walory jakie przynoszą one tworzonej przy ich udziale odzieży. - Włókna elastanu z półproduktu PolyTHF idealnie spisują się w ekstremalnych warunkach. Tekstylia są przepuszczalne dla pary wodnej. Nawet w lodowatych temperaturach pozostają tak elastyczne i giętkie, że wydaje się, jakby materiał ten był drugą skórą. Dawno temu ludzie mogli tylko pomarzyć o takich materiałach. Gdy ktoś w wełnianym swetrze, zamszowych spodniach i futrzanej kurtce odważył się wyjść na śnieg, to po pewnym czasie zamarzały mu nie tylko palce, ale także ubrania. Naturalne włókna twardniały, a spodnie robiły się sztywne jak deska. Dopiero wynalezienie włókien syntetycznych w latach 30. ub. wieku przyczyniło się do rozwiązania tych problemów.

PolyTHF: włókna BASF do zimowej odzieży


Włóknom elastanu znanym jako spandex, niestraszne są mróz i wilgoć. Sam elastan jest składnikiem dużej części odzieży, m.in. skarpet, kalesonów i legginsów, swetrów, podkoszulków i podszewek kurtek. Włókna elastanu mieszane są w materiałach zawsze z innymi włóknami, np. z niegniotącymi się i odpornymi na rozdarcie włóknami poliamidowymi. Włókna elastanu występują w wielu wariantach, choćby w strojach kąpielowych lub odzieży wierzchniej. Przy czym im bardziej rozciągliwa ma być tkanina, tym więcej PolyTHF powinny zawierać włókna elastanu.

Z wielkiej elastyczności włókien elastanu najchętniej korzystają producenci odzieży sportowej. Ubranie wykonane z tkanin zawierających elastan nawet przy ekstremalnych ruchach dobrze leży na ciele. Włókna elastanu mogą rozciągać się siedmiokrotnie w stosunku do pierwotnej długości. Ponadto włókna te trwale zachowują swój kształt.

Oznacza to, że wykazują one ekstremalną elastyczność i po każdym rozciągnięciu wracają do pierwotnego kształtu i to nawet wtedy, gdy na zewnątrz jest zimno. Pocenie się podczas jazdy na nartach wymaga włókien, którym nie szkodzi wilgoć. Także tę zaletę posiada PolyTHF. Ułożenie atomów w cząsteczkach PolyTHF czyni je trudnymi do strawienia dla drobnoustrojów. Dlatego mikroorganizmy, takie jak roztocza, unikają włókien elastanu. Jest to szczególnie ważne dla alergików.

Czytaj więcej:
brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska

Reportaże

Forum