Program Autodesk Moldflow Adviser do symulacji wtrysku

Program  Autodesk Moldflow Adviser do symulacji wtrysku
Firma Autodesk wraz z dystrybutorem swego oprogramowania firmą Man and Machine Software zorganizowała w ubiegłym tygodniu specjalne seminarium poświęcone oprogramowaniu przeznaczonemu dla producentów form wtryskowych i służącemu do analizy wtrysku tworzyw.

Podczas seminarium dyskutowano o wykorzystaniu oprogramowania Autodesk Moldflow Adviser do efektywnego projektowania form wtryskowych dla elementów wykonywanych z tworzyw sztucznych.

To niezwykle aktualne zagadnienie, gdyż aktualnie większość procesów produkcyjnych obejmuje produkcję części z tworzyw sztucznych wykonywanych metodą wtrysku. Jest to skomplikowany proces, który może prowadzić do nieprzewidzianych opóźnień oraz do zwiększonych kosztów. Tym samym większa niż kiedykolwiek wcześniej liczba projektantów poszukuje sposobu potwierdzenia możliwości wyprodukowania zaprojektowanych elementów z tworzyw sztucznych oraz możliwości rozwiązania krytycznych problemów produkcyjnych.

Program  Autodesk Moldflow Adviser do symulacji wtrysku

Oprogramowanie może być szczególnie przydatne w kilku sytuacjach. Sięgać po nie należy zatem zwłaszcza wtedy, gdy nie ma sposobu potwierdzenia możliwości wyprodukowania elementów z tworzyw sztucznych oraz projektów form w ograniczonym czasie oraz gdy istnieje potrzeba szybkiej analizy trójwymiarowej geometrii pełnego modelu, bez konieczności tworzenia czasochłonnych modeli do analizy metodą elementów skończonych.

Po program warto też sięgać, gdy istnieje potrzeba szybkiego uzyskania wyników symulacji i to zanim zostaną podjęte ważne decyzje mające wpływ na realizowany projekt. Autodesk Moldflow Adviser bywa też pomocny, gdy defekty elementów wykonywanych wtryskowo, odkryte w trakcie wytwarzania, opóźniają proces produkcji i wymagają nowych narzędzi do rozwiązywania problemów. Oprogramowanie sprawdza się też w sytuacjach, gdy występuje brak aktualnych, dokładnych danych materiałów do wykorzystania w trakcie symulacji, co powoduje, że ciężko jest dobrać najlepszy materiał dla danego zastosowania.

Warto wiedzieć, że Autodesk Moldflow Adviser zawiera rozbudowaną bazę danych tworzyw sztucznych. Dzięki dostępowi do ponad 8 tys. rodzajów komercyjnych tworzyw sztucznych oraz do aktualnych, dokładnych danych materiałów, użytkownik ma możliwość oceny różnych materiałów, możliwość przewidzenia właściwości opracowanej części oraz możliwość dokonania właściwych wyborów. Dostępny jest również wskaźnik zużycia energii, jak również kody identyfikacyjne materiałów termoplastycznych, które umożliwiają dalszą redukcję zużycia energii w procesie produkcji, wpływającą na inicjatywy przyjazne dla środowiska.

Jak dokładnie działa Autodesk Moldflow Adviser?

Oprogramowanie dostarcza przede wszystkim łatwe w użyciu narzędzia, pomagające symulować i optymalizować wypraski, formy i projekty narzędzi na długo zanim rozpocznie się produkcja. Symulując proces wtrysku do formy, wykorzystując komputerowy prototyp, można zmniejszyć liczbę fizycznych prototypów niezbędnych do uzyskania doskonałego projektu i do szybkiego wprowadzenia swojego produktu na rynek.

Program upraszcza symulacje procesu wtrysku tworzyw sztucznych do formy i pomaga optymalizować elementy formy takie, jak wlewy, kanały doprowadzające czy kanały chłodzenia. Prowadzi projektantów poprzez proces przygotowania analizy i interpretacji wyników, pozwalając im zobaczyć, jak zmiany grubości ścianek, miejsca wlewów, materiału oraz geometrii wpływają na możliwość wyprodukowania elementu. Umożliwia też użytkownikowi bezpieczne projektowanie elementów z tworzyw sztucznych, wykonywanych metodą wtrysku.

Pierwsze seminarium odbyło się w Warszawie. Drugie 20 stycznia zaplanowano w Katowicach.