Radiowa identyfikacja RFID oparta na plastikowej elektronice

Radiowa identyfikacja RFID… Naukowcy z Philipsa opracowali znaczniki do radiowej identyfikacji produktów RFID (ang. Radio Frequency Identification) 13,56MHz całkowicie oparte na polimerowych chipach.

Radiowa identyfikacja produktów RFID to metoda automatycznej identyfikacji, oparta na zdalnym pobieraniu poprzez fale radiowe informacji od miniaturowych obwodów elektronicznych zwanych znacznikami RFID przytwierdzonymi do nadzorowanych przedmiotów.

W porównaniu z konwencjonalnymi krzemowymi chipami wykorzystywanymi przez znaczniki RFID, chipy oparte na polimerach mogą być nadrukowywane razem z anteną bezpośrednio na plastikowe podłoże. Pozwala to ominąć etap złożonego montażu powierzchniowego koniecznego w przypadku chipów krzemowych. Takie rozwiązanie otwiera drogę przemysłowi opakowaniowemu do zastąpienia istniejących kodów kreskowych przez tanie znaczniki RFID. Technologia RFID pozwala przypisać do każdego opakowania unikalny kod identyfikujący, co było nie możliwe przy wykorzystaniu technologii kodów kreskowych.

Philips zrealizował pierwszy na świecie znacznik oparty na plastikowej elektronice mogący przekazać na częstotliwości 13,56 MHz wielobitowy kod cyfrowy będący identyfikatorem. Na dzień dzisiejszy polimerowe znaczniki RFID są w fazie testów, ale Philips ma nadzieję, że polimerowe chipy, dzięki łatwej produkcji już wkrótce pozwolą na ich masowe wykorzystanie i seryjną produkcję przy bardzo niskich kosztach.

Czytaj więcej:

Reportaże

Forum