Rekord w zbieraniu butelek PET

Rekord w zbieraniu butelek PET
Takiego wyniku jeszcze nie było: prawie 30 tys. zebranych butelek i niemal 2 tys. posadzonych drzewek. Tegoroczna akcja "Drzewko za butelkę" organizowana przez Program "Odpowiedzialność i Troska" (Responsible Care) pobiła wszelkie rekordy.

"Drzewko za butelkę" to nazwa akcji zainicjowanej w 2003 r. przez firmy chemiczne realizujące Program "Odpowiedzialność i Troska". Jej ideą jest zbieranie zaśmiecających otoczenie butelek PET. Zebrane butelki zastępowane są potem nowo sadzonymi drzewkami.

W tym roku w całej Polsce 29 444 dzieci zebrało łącznie 1,56 mln butelek. W zamian za zużyte opakowania PET posadzono 1912 drzewek. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę fakt, iż do wyprodukowania 1 tony papieru trzeba ściąć średnio 17 drzew. Butelki zebrane podczas akcji "Drzewko za butelkę" utworzyłyby łańcuch o długości równej drodze z Torunia do Lublina (375 kilometrów).

Drzewko za butelkę 2008

- Do niedawna mówienie o ekologicznej bądź społecznej odpowiedzialności biznesu wydawało się być bezpodstawne. Przedsiębiorca nie podchodził do dziedzin takich jak ekonomia, ekologia czy też etyka jak do dziedzin przystających do siebie. Na przestrzeni ostatnich lat sytuacja ta uległa zmianie. Przykładem takiej odpowiedzialności ekologicznej jest m.in. akcja "Drzewko za butelkę", organizowana przez firmy skupione w Programie "Odpowiedzialność i Troska" - komentuje Joanna Kowalska - konsultant PR Programu. - Ta przemiana wynika z tego, że przedsiębiorcy coraz częściej poszukują inicjatyw, które są jednocześnie społecznie odpowiedzialne, ekologicznie przyjazne i ekonomicznie wartościowe. W ten nurt wpisuje się właśnie akcja Programu "Odpowiedzialność i Troska" (Responsible Care).

W tym roku zakończyła się już jego szósta edycja imprezy. Honorowy Patronat nad akcją objął Minister Środowiska. "Drzewko za butelkę" odbywało się w Nowej Sarzynie, Bydgoszczy, Warszawie, Wieluniu, Puławach, Włocławku, Tarnowie, Kędzierzynie Koźlu, Brzegu Dolnym oraz w Miszewie k. Gdańska.

W akcji uczestniczyły takie firmy jak: Zakłady Chemiczne ZACHEM S.A., Hamburska Spółka Handlowa HSH w Warszawie, Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku, Zakłady Azotowe Puławy, ANWIL, Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach, Branżowa Organizacja Odzysku, Petrochemia- Blachownia, Zakłady Azotowe Kędzierzyn, WARTER, Brenntag Polska, PCC Rokita, Zakłady Chemiczne Organika - Sarzyna, Ashland Poland, Zakład Produkcji Żelkotu w Miszewie.

- Do wzięcia udziału w akcji zapraszani są wszyscy realizatorzy Programu "Odpowiedzialność i Troska" oraz społeczności lokalne z miejscowości, gdzie firmy realizujące Program prowadzą swoją aktywność gospodarczą. Firma - Realizator ogłasza konkurs dla klas lub grup przedszkolnych lub szkół, polegający na zebraniu jak największej ilości pustych butelek PET. W zamian za zebrane butelki, które trafiają do recyklingu, przedszkolaki i uczniowie otrzymują sadzonki drzew, które sadzą w wybranych przez siebie miejscach - tłumaczy Joanna Kowalska. - Dzięki temu nie tylko upiększają własne otoczenie, ale dają też wyraz swego zaangażowania w ochronę środowiska naturalnego. Akcja ta łączy walory edukacji ekologicznej, aktywności społecznej, dbałości o środowisko naturalne i o własną gminę. Stanowi również płaszczyznę integracji firm realizatorów Programu "Odpowiedzialność i Troska", placówek oświatowych, władz samorządowych - kończy Joanna Kowalska.

Akcja Drzewko za butelkę


Akcja Drzewko za butelkę


Czytaj więcej: Butelki 158 Ekologia 243