Renomowana firma chemiczna otwiera w Poznaniu centrum badawcze

Dzisiaj w Poznaniu zostanie otworzone jedno z dwóch na świecie centrów badawczych renomowanej amerykaśnkiej firmy chemicznej Grace Performance Chemicals. Zajmuje się ona m.in. produkcją opakowań.

Grace Performance Chemicals ulokują się w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Ośrodek w Poznaniu jest pierwszym przedsięwzięciem GPC w Polsce w dziedzinie badań materiałowych i chemicznych.

To właśnie tu będą powstawać nowoczesne technologie stosowane w życiu codziennym: w budownictwie, produkcji puszek z napojami oraz opakowań. Poznań został wybrany, bo - jak twierdzą amerykańscy chemicy - ma dostęp do wysoko wykwalifikowanych kadr i niezły potencjał w używaniu nowych technologii w przemyśle.

Grace to notowany na nowojorskiej giełdzie koncern chemiczny z dwoma działami Grace Davisom i Grace Performance Chemicals. Grace Davison zajmuje się opracowaniem katalizatorów dla przemysłu petrochemicznego i rafineryjnego. Badania dotyczą też wykorzystania adsorbentów, czyli krzemionek syntetycznych w takich przedmiotach jak: opony, pasta do zębów, tusze do drukarek.

Z kolei w Grace Performance Chemicals opracowuje rozwiązania technologiczne stosowane są w foliach izolacyjnych, przy produkcji opakowań oraz domieszek do betonu i cementu.

Warto wiedzieć, że otwierając puszkę z napojem lub zrywając kapsel z butelki, zawsze stykamy się z firmą Grace, bo to dzięki jej dodatkom wnętrze puszki pokryte jest cienką warstwą laminatu, a kapsel jest szczelny.

W ubiegłym roku firma zwiększyła sprzedaż z 2,5) do 2,8 mld dolarów. Z kolei jej zysk netto spadł z 67,3 mln dolarów do 18,3 mln dolarów. Firma ma 6,4 tys. pracowników w niemal 40 krajach.

Czytaj więcej: Badania 135 Opakowania 1106