Rewolucja w technologiach chłodzenia: wpływ transformacji cyfrowej

Rewolucja w technologiach…

Transformacja cyfrowa, wymieniana jako jeden z najsilniejszych trendów w rozwoju przedsiębiorstw, nie pozostaje obojętna dla żadnej branży. Wśród sektorów, które odczuwają jej wpływ w sposób szczególny, znajdują się technologie chłodzenia. Oto jak producenci systemów chłodzenia dostosowują rozwój i sposób działania swoich produktów, aby sprostać wyzwaniom współczesnego przemysłu.

Dlaczego jest to ważne?

Firmy podejmują transformację cyfrową z różnych powodów, a jednym z nich jest chęć przetrwania i rozwoju. Pandemia COVID-19 wyraźnie pokazała, że korzystanie z narzędzi cyfrowych może być kluczowe dla utrzymania funkcjonowania firm, szczególnie w kontekście funkcjonowania reżimu sanitarnego. Rozwój rynku smartfonów i aplikacji mobilnych także przyczynił się do opracowania bardziej wydajnych narzędzi komunikacyjnych, co ma bezpośrednie przełożenie na efektywność procesów chłodzenia.

Ekologia staje się coraz istotniejszym aspektem w przemyśle, dlatego firmy zwracają uwagę na pobór energii przez systemy chłodzenia, dążąc do minimalizacji jego kosztów. W tym kontekście transformacja cyfrowa staje się narzędziem, które może wspierać cele zrównoważonego rozwoju poprzez optymalizację zużycia energii.

Transfromacja cyfrowa to także zmiana kulturowa i biznesowa. Kluczowe jest opracowanie strategii i wspólnej wizji, aby uniknąć utknięcia w martwym punkcie. Inwestowanie w wiedzę specjalistyczną, zwłaszcza w obszarach takich jak analityka danych czy cyberbezpieczeństwo, są niezbędne do skutecznego przeprowadzenia transformacji.

Rewolucja cyfrowa przedsiębiorstw możliwa jest dzięki wykorzystaniu nowych technologii cyfrowych. Technologie i koncepcje, które będą miały swój udział w budowaniu wartości rynku przemysłowego, prezentuje poniższy diagram.

1712302075395

Integracja technologii informatycznych (IT) z technologiami operacyjnymi (OT) staje się coraz bardziej istotna dla efektywnego gromadzenia, przetwarzania i analizowania danych, aby lepiej zrozumieć działanie systemów chłodzenia i innych procesów produkcyjnych. Systemy automatyki stały się otwarte, bardziej zintegrowane, komunikują się ze światem, więc kluczowe stały się zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem.

4 kluczowe technologie dla układów chłodzenia przemysłowego

Przetwarzanie w chmurze

Wdrożenie chmury obliczeniowej pozwala na skalowalność i elastyczność w zarządzaniu danymi, co jest kluczowe w obliczu wzrostu ilości informacji. Chmura to wehikuł nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Dostarcza usługi, funkcjonalności ułatwiające budowę innowacyjnych rozwiązań oraz zapewnia łatwe, wydajne tworzenie i wdrażanie modeli machine learning.

1712206062237


Machine Learning (ML)

Analizując duże zbiory danych pochodzących z różnych źródeł, algorytmy ML identyfikują wzorce i trendy, które mogą pomóc zoptymalizować procesy chłodzenia, przewidywać awarię urządzeń oraz skuteczniej spełniać oczekiwania, potrzeby i wymagania klientów.

Internet rzeczy (IoT)

Efektywniejsze zarządzanie procesami chłodzenia dzięki połączeniu w sieć różne maszyny i układów sterowania, zdolne do zbierania, kontrolowania, przesyłania i przetwarzania danych.

Cyfrowy bliźniak

Upowszechnienie IoT oraz wykorzystanie cyfrowych bliźniaków do symulacji pracy systemu chłodzenia wirtualnym środowisku pozwala na testowanie różnych koncepcji bez ryzyka uszkodzeń fizycznych.

1712207178507

Podsumowując, transformacja cyfrowa rewolucjonizuje technologie chłodzenia, zwiększając ich efektywność, wydajność oraz zrównoważony rozwój. Dane stają się kluczowym aktywem tej rewolucji, a patrząc w przyszłość, trwająca transformacja cyfrowa będzie kluczowym katalizatorem innowacji i rozwoju firm.