Rozmowa z Joanną Raczyńską z firmy Boxes Prestige Poland


Są jakieś opakowania wyprodukowane przez firmę, z których jest Pani szczególnie zadowolona, które wspomina z największą przyjemnością?
Są to opakowania, przy których nasz zespól miał możliwość pracować od momentu postawania zamysłu produktu. Mogliśmy wtedy wykorzystać nasze doświadczenie i doradzić klientowi w sprawie użycia technologii uszlachetnień, a nawet sposobu osiągnięcia zamierzonego efektu na półce.

Jakie są - wynikające z Pani codziennej obserwacji - najważniejsze współczesne trendy występujące na rynku opakowaniowym?
Trendem bardzo silnie widocznym na zachodzie jest ekologia. Dotyczy to zarówno materiałów użytych do wyprodukowania samego opakowania jak i zastosowanych w nim uszlachetnień. W Polsce stosowane są w coraz większym stopniu wysoko przetworzone kartony, które wcześniej rzadko były spotykane. Wiąże się to z łatwiejszym do nich dostępem.

Opakowanie kartonowe wyprodukowane przez Boxes Prestige Poland

Czy polski rynek opakowaniowy zmienił się przez ostatnie kilka lat czy też nie i w jaki sposób można byłoby go porównać do rynków innych państw europejskich?
Polski rynek bardzo mocno ewoluował w ostatniej dekadzie. Do naszego kraju sprowadzonych zostało wiele nowoczesnych maszyn niezbędnych do wykonania opakowań uszlachetnianych, więc zaplecze produkcyjne jest już na wysokim poziomie. Dzięki obecności wielu koncernów jest również zbyt na tego typu produkty. Polscy producenci, którzy chcą zdobywać rynki zagraniczne również są "głodni" nowości.

W swojej produkcji Boxes Prestige Poland bardziej poszukuje nowości w odniesieniu do opakowań, czy też produkcja polega raczej na powielaniu wcześniejszych, sprawdzonych projektów?
Każde produkowane przez nas opakowanie powstaje na zamówienie klienta tzn. ma indywidualną formę - kształt i zadruk. Ponieważ technologie zadruku są w mniejszej ilości niż ilość zamówieni, więc mogą się powtarzać, lecz za każdym razem w różnej formie.
Ile czasu zajmuje Państwu stworzenie przykładowego opakowania? Od projektu, poprzez wykonanie, aż po odbiór gotowego produktu?
Niestety na to pytanie nie mogę jednoznacznie odpowiedzieć. Ostateczny termin zależy bowiem od skomplikowania projektu wykrojnika opakowania oraz planowanego zastosowania materiału. Kartony białe zwykle dostępne są w terminie do trzech tygodni. Mamy jednak klientów, którzy wybierają kartony uszlachetnione z czteromiesięcznym terminem oczekiwania na samą dostawę materiału do druku. Do tego należy dodać druk, złocenie lub tłoczenie, sztancowanie, okienkowanie, klejenie. Najkrócej zajmuje to trzy tygodnie. Górnej granicy jak już wspomniałam nie ma.

Opakowanie kartonowe wyprodukowane przez firmę Boxes Prestige Poland


Produkcja opakowań - w Pani ocenie - to bardziej sztuka czy rzemiosło?
Jest to sztuka, jednakże niemożliwa do wykonania bez opanowania rzemiosła.

Czego przede wszystkim można życzyć firmie i czego sami sobie życzycie na starcie 2008 r.?
W tym roku o 100 proc. zwiększona zostanie część etykiet samoprzylepnych, o 50 proc. produkcja opakowań kartonowych. Zostanie również rozbudowany budynek naszego zakładu. Chcielibyśmy jak najszybciej wprowadzić się do nowych pomieszczeń oraz uruchomić nowe maszyny.

Dziękujemy za rozmowę.