Rozwiązania Polwax w opakowaniach artykułów spożywczych

- Stworzyliśmy technologię specjalistycznego wosku do papieru - opowiada Izabela Robak. - Wosk Z nadaje jego powierzchni połysk i zapewnia właściwości hydrofobowe, tj. nawoskowany papier staje się nieprzepuszczalną barierą dla wody. Powleczone nim arkusze papieru zabezpieczają żywność przed zawilgoceniem lub, w zależności od potrzeby, przed utratą wilgoci.

Podobnie jak klej Alpackwax, wosk Z do papieru jest produktem przeznaczonym do kontaktu z żywnością i jako taki podlega obowiązującemu w spółce Kodeksem Dobrej Praktyki Produkcyjnej. Oznacza to, że proces produkcji Wosku Z do papieru odbywa się w specjalnym, przeznaczonym do tego celu obszarze, a wszystkie dostawy stosowanych w procesie produkcyjnym surowców, dodatków i opakowań oraz dopuszczenie wyrobu gotowego do sprzedaży są objęte specjalnym systemem kontroli.

Polski rynek opakowań wyceniany jest na 6 mld euro. Z obliczeń Polskiej Izby Opakowań wynika, że wśród wszystkich opakowań dostępnych na rodzimym rynku najpopularniejsze były opakowania z tworzyw sztucznych (36,8 proc.). Opakowania z papieru i tektury stanowiły 32,1 proc. rynku, opakowania z metalu - 14,2 proc., opakowania ze szkła - 13,2 proc., a pozostałe (głównie drewniane) - 3,7 proc. Najważniejszą kategorią opakowań tworzywowych pozostały materiały i opakowania giętkie, których udział zbliża się powoli do 50 proc. w całości wszystkich opakowań tworzywowych.

- Naszą obecność na rynku opakowań budujemy w oparciu o bezpośrednią współpracę technologiczną z ich producentami - mówi Izabela Robak. - Nie tylko prowadząc wspólne badania i testy, ale również dostosowując parametry finalnych produktów do ustawienia maszyn w poszczególnych zakładach.

Aktualnie roczne tempo rozwoju rynku opakowań giętkich wynosi w Europie Zachodniej 1-2 proc., podczas gdy w Europie Centralnej i Wschodniej jest to ok. 4-5 proc. rocznie, a Polska jest liderem wśród państw regionu. Co istotne, to przede wszystkim w opakowaniach giętkich znajdują zastosowanie kleje termotopliwe.

Polski rynek różnego rodzaju parafin od kilku lat szacowany jest na poziomie 160-180 tys. ton rocznie. Przy obrotach rzędu 260 milionów złotych spółka Polwax kontroluje około 30 proc. tego rynku. Największym udziałowcem spółki jest Krokus PE, zarządzający funduszem private equity Nova Polonia Natexis II. Fundusz dostarcza kapitału szybko rozwijającym się przedsiębiorstwom oraz finansuje wykupy firm, w tym wykupy menedżerskie. NPN II, którego kapitał wynosi 100 mln euro, jest czwartym funduszem, którym zarządzają wspólnicy Krokus Private Equity.

Czytaj więcej: Opakowania 1240 Papier 43