Rynek opakowań giętkich na świecie

Rynek opakowań giętkich na świecie
Niezbyt optymistyczne przewidywania dla światowego rynku opakowań giętkich. Przedstawione przez światową agencję PCI dane wskazują, że sektor ten w ciągu najbliższych czterech lat będzie się rozwijał prawię o połowę wolniej niż dotychczas.

Przed kryzysem rozwój na światowym rynku opakowań giętkich odbywał się w tempie 5,9 proc. rocznie. Jednak do 2013 r. będzie wzrastał już tylko o 3,2 proc., a być może jeszcze słabiej. W tej chwili cała branża jest warta 38,8 mld euro, a w 2013 r. ma być wyceniana na 45,3 mld euro. Przemysł opakowań elastycznych najszybciej będzie rozwijać się w krajach azjatyckich: zwłaszcza Indach (17 proc.) i Chinach (12 proc.), choć największymi rynkami pozostaną europejski i Ameryki Północnej.

Kryzys jak można się było spodziewać mocno uderzył w europejski przemysł opakowaniowy, w tym rzecz jasna materiałów giętkich. Kraje Europy Zachodniej skończą ten rok ze wzrostem ujemnym na poziomie 5 proc. Na ścieżkę wzrostu zachodnioeuropejski przemysł opakowań giętkich ma wrócić w 2011 r., ale na poziomie ledwie 1-2 proc.

W tej chwili wartość europejskiego rynku to 11,7 mld euro. Kraje europejski eksportują opakowania o łącznej wartości 909 mln euro, a importują za 200 mln euro.

W Polsce segment opakowań i materiałów opakowaniowych giętkich zarówno z samych tworzyw jak i z udziałem tych tworzyw stanowi ponad 40 proc. całego sektora opakowaniowego z tworzyw sztucznych. Oznacza to wartość ok. 560 mln zł.