Siemens rozszerza portfolio rozwiązań dla branży 3D

Siemens rozszerza portfolio…

Firma Siemens poinformowała o podpisaniu umowy dotyczącej przejęcia spółki Atlas 3D, która opracowuje oprogramowanie sterujące drukarkami do bezpośredniego, laserowego przetapiania proszku metalowego (DMLS). Oferowane przez Atlas 3D produkty pozwalają projektantom na automatyczne określenie, niemalże w czasie rzeczywistym, optymalnej pozycji wydruku oraz elementów wsporczych niezbędnych w procesie wytwarzania przyrostowego. Spółka Atlas 3D zostanie połączona z Siemens Digital Industries Software, zaś oferowane przez nią rozwiązania pozwolą rozszerzyć możliwości pakietu Xcelerator, przeznaczonego dla branży wytwarzania przyrostowego. 

Oprogramowanie Sunata wykorzystuje analizę odkształceń cieplnych pozwalającą na proste i automatyczne optymalizowanie pozycji komponentu podczas jego wydruku, a także umożliwia określenie niezbędnej liczby konstrukcji wsporczych. Takie podejście oznacza, że odpowiednie symulacje mogą być przeprowadzane przez samych projektantów, a nie przez dodatkowych analityków. Dzięki temu ograniczana jest też potrzeba wykonywania dalszych analiz za pomocą oprogramowania Simcenter, a wytwarzany element spełnia wszystkie wymagania projektowe. Siemens planuje udostepnienie rozwiązania Atlas 3D w ramach swojej internetowej sieci Additive Manufacturing Network.

- Witamy firmę Atlas 3D w rodzinie spółek Siemens. Będzie ona najnowszym członkiem naszego zespołu zajmującego się technologiami wytwarzania przyrostowego. Dzięki naszym rozwiązaniom, duże firmy, biura oferujące usługi wydruku 3D, firmy projektowe oraz projektanci CAD mogą wdrażać technologie wydruku przyrostowego na przemysłową skalę - zauważył Zvi Feuer, wiceprezes ds. oprogramowania technologii wytwórczych, Siemens Digital Industries Software. - Działające w chmurze oprogramowanie Sunata zdecydowanie ułatwia projektantom określenie optymalnego położenia części drukowanych w technologii 3D, zapewniając jednocześnie wysoki poziom jakości i powtarzalności. Dzięki połączeniu możliwości oprogramowania Sunata z szeroką gamą narzędzi przeznaczonych do wspomagania wytwarzania przyrostowego CAE, jakie są dostępne w ramach platformy Simcenter, możliwe jest pomyślne realizowanie przemysłowych wydruków 3D już za pierwszym podejściem.

- Siemens jest liderem branży wytwarzania przyrostowego, oferującym najszerszą dostępną na rynku gamę zintegrowanych i wszechstronnych rozwiązań dla tego sektora, więc nie możemy się już doczekać dołączenia do ich zespołu - powiedział Chad Barden, prezes zarządu Atlas 3D. - Ogromną zaletą oprogramowania Sunata jest to, że ułatwia ono projektantom tworzenie możliwych do wydrukowania elementów. Dzięki temu firmy mogą wydajniej korzystać z zalet technologii wytwarzania przyrostowego. Będąc częścią rodziny Siemensa, zyskamy szansę zaoferowania programu Sunata tym klientom, którzy korzystają już z rozwiązań dla wydruku 3D znajdujących się w ofercie firmy Siemens. Teraz będą mogli oni jeszcze bardziej usprawnić proces projektowania elementów produkowanych technologią wytwarzania przyrostowego. Zyskają też firmy, które są dopiero na etapie wprowadzania tego rodzaju rozwiązań.

Duża ilość nieudanych podejść do wydruków 3D jest poważnym wyzwaniem, z jakim zmagają się firmy starające się wdrożyć technologię wytwarzania przyrostowego do produkcji wielkoseryjnej. Aby określić optymalne położenie danego komponentu oraz niezbędne struktury wsporcze, często niezbędne jest kilkukrotne powtarzanie całego procesu projektowania i analizowania danego elementu. Podczas swojej pracy, projektanci nie mają zwykle możliwości uwzględnienia takich czynników, jak orientacja komponentu, jego odkształcenia, czy też jednolite odprowadzanie generowanego ciepła. Oznacza to, że ciężar rozwiązania tego rodzaju problemów spoczywa na technologach.  

Oferowane przez Atlas 3D oprogramowanie Sunata eliminuje ten problem, dając projektantom automatyczne narzędzie, które pozwala im zbliżyć się do scenariusza, w którym już pierwsza próba wydruku kończy się pozytywnym rezultatem. Sunata to wysokowydajne, wykorzystujące efekt przyspieszenia generowany przez kartę graficzną, oprogramowanie do sterowania procesem wytwarzania przyrostowego, które pozwala na osiągnięcie pożądanych rezultatów nawet sto razy szybciej niż inne, dostępne na rynku rozwiązania. Technika przyspieszania obliczeń dzięki wykorzystaniu karty graficznej polega na połączeniu mocy procesora głównego i graficznego, w celu szybszego przeprowadzania skomplikowanych obliczeń związanych z procesami głębokiego uczenia się, prowadzenia analiz oraz projektowania.

Proces przejmowania nowej spółki ma się zakończyć oficjalnie w listopadzie 2019 roku. Warunki transakcji nie zostały ujawnione.

atlas3d