Sig Combibloc: redukcja zamknięcia z 4,9 do 1,8 grama

Sig Combibloc: redukcja zamknięcia z 4,9 do 1,8 grama
Firma Sig Combibloc opracowała i wprowadziła na europejski rynek nowe zamknięcie do opakowań kartonowych. Testy produktu były przeprowadzane wśród konsumentów w Polsce.

Nowe zamknięcie o nazwie combi cap waży zaledwie 1,85 grama i jest to waga o jedną trzecią mniejsza niż wcześniejsze wersje zakrętki. W porównaniu zaś z pierwszymi produkowanymi przez firmę zakrętkami aseptycznych opakowań do napojów redukcja wagi jest jeszcze większa, gdyż blisko dekadę temu zamknięcia ważyły aż 4,9 grama.
Według ostatniej Oceny Cyklu Życia opakowań zmniejszona waga oznacza w konsekwencji 36 proc. redukcję emisji CO2 i zmniejszone o 33 proc. zużycie surowców kopalnych w porównaniu z jeszcze niedawno używanymi przez firmę zamknięciami. Budowa nowych zakrętek opiera się na technologii opracowanej przez koncern, która już od dłuższego czasu używana jest na całym świecie w innych rodzajach zamknięć do opakowań.


Technologia ta polega na umieszczeniu zakrętki nad otworem zakrytym warstwą aluminium. W ten sposób zamknięcie, które przymocowywane jest do kartonowego opakowania, po napełnieniu go produktem może być z łatwością, jednym przekręceniem, otwarte przez konsumenta. Dzieje się tak, ponieważ warstwa kartonu pod powierzchnią zakrętki została już wcześniej usunięta i należy przerwać jedynie cienką warstwę aluminium i polietylenu. W zakładach produkcyjnych właściwych rozmiarów otwory przygotowywane są w kartonach przed procesem ich laminacji. Po napełnieniu kartonu produktem w zakładzie produkcyjnym na osunięty warstwą aluminium otwór nakładana jest zakrętka.

Zamknięcie składa się z kryzy, wewnątrz której znajduje się zintegrowany pierścień przecinający, a na kryzie zakrętka. Po pojedynczym przekręceniu zakrętki zabezpieczenie zostaje zniszczone, przy czym słyszalne jest wyraźne kliknięcie.

Jednocześnie przekręcenie dokładnie i z łatwością odkrywa przykryty warstwą aluminium otwór. Zabezpieczenie przed niepożądanym otwarciem sprawia, że konsument może natychmiast dostrzec, czy kartonowe opakowanie wciąż posiada oryginalne zapieczętowanie, czy też zostało już otwarte. Aby zamknąć opakowanie wystarczy z powrotem przekręcić zakrętkę, co też czyni opakowanie szczelnym.

Zakrętka combiCap może być umieszczana na opakowaniach kartonowych za pomocą istniejących urządzeń nakładających.

Czytaj więcej: Nakrętki i zamknięcia 45