Solvay otworzy zakład recyklingu w Gorzowie

Solvay otworzy zakład recyklingu… Koncern Solvay zainaugurował projekt Move4earth, dzięki któremu możliwy będzie ponowny przerób tkanin technicznych ze źródeł poprzemysłowych. Po przetestowaniu technologii firma rozpoczęła prace nad budową instalacji przemysłowej w Gorzowie Wielkopolskim. Fabryka, której produktem końcowym będzie wysokiej jakości poliamid 6.6, zostanie uruchomiona w 2016 roku.

Początkowo materiał do recyklingu pochodzić będzie z poduszek powietrznych samochodów. Przerabiając odpad w tworzywo sztuczne Solvay chce wzmocnić swoje działania środowiskowe, dodając jednocześnie nowy produkt do oferty Solvay Engineering Plastics.

- Zapotrzebowanie na uzyskiwane niskim kosztem tworzywa wtórne wysokiej jakości wzrasta na wszystkich rynkach europejskich, ponieważ przetwórcy poszukują sposobu na uniezależnienie się od surowców kopalnych, których ceny są zmienne i mają tendencję rosnącą - mówi Peter Browning, szef Solvay Engineering Plastics. - Ponadto do końca 2015 roku możemy spodziewać się ze strony Komisji Europejskiej rewizji prawodawstwa w zakresie odpadów. W ramach inicjatywy gospodarki cyrkularnej odbiorcy na rynku PA 6.6 spodziewają się nowych ustaw w zakresie ekodesignu i recyklingu. Większość z nich dostosowuje swoje produkty w taki sposób, aby do 2020 roku zawierały powyżej 20 proc. składników pochodzących z recyklingu.

Projekt Move4earth ma nie tylko pomóc w osiągnięciu tych celów, lecz także wskazać na potrzebę opracowania nowych rozwiązań w celu zredukowania ilości odpadów z tworzyw sztucznych.

- Ponad 70 proc. wszystkich poduszek powietrznych w Europie produkuje się z pokrytych silikonem nylonów, opartych na PA 6.6 - mówi Richard Bourdon, dyrektor projektu Move4earth. - Podczas gdy np. dyrektywa 2000/53/EC ustanawia wysokie cele w zakresie recyklingu i ponownego użycia materiałów używanych w pojazdach, brakuje odpowiedniego rozwiązania dla zużytych poduszek powietrznych. Naszym średnioterminowym celem jest ustanowienie efektywnego i zrównoważonego sposobu na ponowne wykorzystanie surowców i produkcję wysokiej jakości kompoundów PA 6.6 o właściwościach bliskich oryginalnemu tworzywu Technyl.

Opracowana przez Solvay technologia pozwala na oddzielenie powłoki od materiału bazowego, a w procesie recyklingu nie zachodzą znaczące straty materiału.

Czytaj więcej:
Recykling 1014

Reportaże

Forum