Sprężarki najwyższej klasy

Sprężarki firmy Atlas Copco do wydmuchiwania butelek PET otrzymały jako pierwsze na świecie świadectwo klasy 0.

Belgijska firma Atlas Copco podała właśnie do wiadomości, że jej sprężarki wysokociśnieniowe ZD to pierwsze na świecie urządzenia zapewniające uzyskanie powietrza w 100 proc. wolnego od oleju do produkcji butelek PET. W efekcie sprężarki uzyskały prestiżowe świadectwo klasy 0. Oznacza to, że ryzyko jakiegokolwiek zanieczyszczenia olejem podczas wydmuchu butelek PET zostało skutecznie wyeliminowane.

Badania zgodności sprężarek z normą ISO 8573-1 i wymaganiami dla klasy 0 zostały przeprowadzone przy użyciu najbardziej rygorystycznych metod badawczych oraz z symulacją rzeczywistych warunków przemysłowych. W takich warunkach podczas badań nie wykryto nawet śladowych ilości oleju. Dlatego też sprężone powietrze uzyskało świadectwo potwierdzające zgodność z wymaganiami w zakresie zawartości oleju dla kategorii Klasa 0.

Firma Atlas Copco jest obecnie jedynym producentem, którego wszystkie bezolejowe sprężarki powietrza uzyskały takie świadectwo. Model ZD pozostaje najbardziej energooszczędną i cichą z dostępnych sprężarek, która wytwarza ciśnienie 40 bar, a jednocześnie zapewnia elastyczność i niezawodność wymaganą przez rynek produkcji opakowań PET metodą wydmuchu.

Jeśli chodzi o znaczenie powietrza w pełni wolnego od oleju, to warto zauważyć, że zanieczyszczenie olejem jest niewidzialnym wrogiem we wszystkich instalacjach do butelkowania oraz w środowiskach aseptycznych. Wielu producentów opakowań podejmuje dodatkowe kroki w kierunku czystości, odkażając preformy po ich wydmuchaniu. Nawet najmniejszy ślad oleju może bowiem zmienić lub spowodować toksyczność całej partii produktu, stać się zagrożeniem dla zdrowia konsumentów i zniszczyć reputację, a także doprowadzić do kosztownych przestojów w produkcji w celu czyszczenia instalacji. Sprężarka ZD firmy Atlas Copco o ciśnieniu 40 bar wyklucza ryzyko zanieczyszczenia olejem z racji swojej konstrukcji.

Badania sprężarek ZD zostały przeprowadzone przez renomowaną, niezależną organizację Technische Überwachungs-Verein (Stowarzyszenie Nadzoru Technicznego; TÜV).

Wszystkie możliwe formy zanieczyszczeń olejowych, takie jak płyny, mgła olejowa i opary, zostały zmierzone przy trzech różnych temperaturach: 20 st. C, 40 st. C i 50 st. C oraz przy różnych wartościach ciśnienia: 25, 30 i 40 bar w punkcie pomiarowym. Nawet w takich warunkach nie znaleziono żadnych śladów oleju w wypływającym strumieniu powietrza.

Omawiana sprężarka o ciśnieniu 40 bar jest ostatnią ze sprężarek bezolejowych Atlas Copco, która uzyskała świadectwo zgodności z wymaganiami w zakresie zawartości oleju dla Klasy 0 określonymi w normie ISO 8573-1.

- Model ZD cechuje połączenie technologii bezolejowego rotacyjnego sprężania śrubowego w pierwszych dwóch stopniach wraz z technologię tłokową w ostatnich dwóch stopniach sprężających. Ponadto seria ZD z wbudowanym osuszaczem wykorzystującym ciepło sprężania charakteryzuje się wyjątkowo małym zapotrzebowaniem na energię. Wraz z wyprodukowaniem tego modelu ZD firma Atlas Copco stała się pionierem w branży w dziedzinie sprężarek z czterema stopniami sprężania - w ujęciu termodynamicznym sprężanie czterostopniowe pozwala na zmniejszenie zużycia energii o 7 proc. w stosunku do sprężania trójstopniowego – tłumaczą przedstawiciele Atlas Copco.

Kolejną innowacją tych maszyn jest wbudowanie napędu o zmiennej prędkości obrotowej (VSD), który jest szczególnie użyteczny w przypadku częstych zmian wielkości opakowań. Dzięki napędowi VSD można zaoszczędzić do 35 proc. energii. Model RI VSD, który jest odpowiedni dla wszystkich instalacji z powtórnym wtryskiem może zapewnić dodatkowe oszczędności energii.

Wysoka wydajność oraz ciągła praca linii produkcyjnych butelek PET oznaczają, że niezawodności sprężarek stosowanych do wydmuchu ma ogromne znaczenie. Firma Atlas Copco wytwarza powietrze pod wysokim ciśnieniem w układzie czterostopniowym, osiągając niższe stosunki ciśnień dla wszystkich stopni. Oznacza to mniejsze zużycie w trakcie normalnej eksploatacji i mniejsze koszty konserwacji.

Sprężarka z serii ZD charakteryzuje się dużą elastycznością i może jednocześnie wytwarzać powietrze o wysokim ciśnieniem potrzebne do wydmuchu oraz powietrze o średnim ciśnieniu potrzebne do naklejania etykiet, zamykania butelek oraz urządzeń sterujących. Taka elastyczność pozwala uniknąć dodatkowych inwestycji w osobną sprężarkę o średnim ciśnieniu. Oba segmenty modelu ZD można zamontować w taki sposób, aby bezpośrednio przylegały do dmuchawy.