System Combimelt firmy Engel

System Combimelt firmy Engel
Combimelt to proces wielobarwnego i wielokomponentowego wtrysku firmy Engel.

Jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań w procesie Combimelt jest system stołu obrotowego. Jest używany do procesu obtrysku oraz w procesie wielostopniowego wtrysku.

Na czym polega cały proces i jakie są jego cechy?

Po pierwszej fazie wtrysku w stacji pierwszej, stół obrotowy obraca się o 180 st. I przekazuje preformę do drugiego, większego gniazda w nieruchomej połowie formy wtryskowej. Pusta przestrzeń pomiędzy preformą a ścianką gniazda jest teraz wypełniania przez tworzywo.

Stół obrotowy jest skonstruowany w taki sposób, by mógł się obracać w obydwu kierunkach o kąt 180 st. Specjalne obrotowe złącze pozwala na dostawę mediów do formy wtryskowej bez żadnych ograniczeń. Ponieważ stół obrotowy jest integralną częścią maszyny, to może on być używany do kilku form wtryskowych. Stoły obrotowe są dostępne z liczbą pozycji indeksowanych nie większą jednak niż cztery.

W systemie płyty indeksowej funkcje obrotu i transferu są zintegrowane z formą wtryskową. System ten musi być zastosowany w przypadku, kiedy drugie tworzywo jest wtryskiwane po obydwu stronach preformy, czyli po ruchomej i po nieruchomej połowie formy wtryskowej.

W tej fazie produkcji, preforma po wtrysku w stacji pierwszej musi być przeniesiona do stacji drugiej, następnie obtryśnięta po jednej stronie, obrócona i dotryśnięta. Proces ten jest wykonywany przy pomocy tzw. płyty indeksowej w formie wtryskowej, która wysuwa się z preformą, obraca ją umieszczając w pozycji do kolejnej fazy wtrysku.

Napęd płyty indeksowanej jest zintegrowany w formie wtryskowej i zaadaptowany do konstrukcji formy. System płyty indeksowej pozwala na połączenie dwóch i więcej tworzyw sztucznych we wtryskiwanej części.

Warto wiedzieć, że płyta indeksowa jest integralną częścią formy wtryskowej. Za każdym razem, gdy operacja wtrysku zostanie wykonana, płyta indeksowa wysuwa się z tzw. płyty matki, obraca się razem z wypraską, a następnie wsuwa się z powrotem w formę wtryskową. Jest teraz gotowa na następną operację wtrysku. Trzeba jednak dodać, że system ten jest ograniczony przez masę wyprasek.
Reportaże

Forum

Tipen1

Czyszczenie układu uplastyczniającego wtryskarki 2021-04-06

Yellow

Zatykanie systemów gorących kanałów. 2021-03-23

Janusz75

Własna firma produkcyjna 2021-03-22

Cosmoplast

Wtrysk PA6 GF 30 2021-03-20

Gerard

Opłacalność przewijania folii stretch 2021-03-08