System suszenia Modula firmy Piovan

System suszenia Modula firmy…
Firma Piovan wprowadza na polski rynek nowy system suszenia tworzyw. Rozwiązanie o nazwie Modula to udoskonalenie istniejących już metod redukowania wilgotności używanych w przetwórstwie surowców.

Premiera systemu miała miejsce na ostatnich targach K, które w ubiegłym roku odbyły się w Niemczech. Modula to suszący system wielolejowy. Tym różni się on od swoich poprzedników, że automatycznie dostosowuje i kontroluje wszystkie parametry pracy dla każdego leja. W bezpośredni sposób przekłada się to na pobór znacznie mniejszej ilości energii, której konsumpcja spędza dzisiaj sen z powiek większości użytkowników maszyn i urządzeń. Ta oszczędność energii może dochodzić nawet do 50 proc.

W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów suszenia, produkt firmy Piovan w sposób automatyczny reguluje i steruje wszystkimi parametrami suszenia każdego z lejów, co pozwala na zużywanie energii w ilości dokładnie takiej, jaka jest konieczna do wysuszenia materiału w danym leju. Takie zarządzanie procesem jest możliwe do osiągnięcia dzięki specjalnemu oprogramowaniu, które łączy ustawienia parametrów w każdym z lejów z danymi odbieranymi przez czujniki zainstalowane w systemie.

Modula, Piovan


Zastosowany w urządzeniu opatentowany miernik zainstalowany w przyłączu powietrza i pod każdym z lejów, umożliwia regulację i natychmiastowe sterowanie przepływem powietrza w każdym z lejów niezależnie. Dodatkowo, łączny przepływ powietrza jest modulowany automatycznie przez centralną suszarkę, co skutkuje wytworzeniem optymalnych warunków procesu.

Suszenie tworzyw higroskopijnych ma jak wiadomo za zadanie zmniejszenie ich wilgotności. Czynność ta realizowana jest zazwyczaj przy pomocy obiegowego gorącego powietrza wewnątrz leja. W odniesieniu do suszenia materiałów różnego rodzaju, centralna jednostka jest wykorzystywana do generowania ciepłego powietrza, które później transportuje się do lejów rurami. W rzeczywistości każdy zbiornik wymaga szczególnych warunków dla optymalnej produkcji (temperatura i przepływ suchego powietrza) w zależności od różnych właściwości materiału, takich jak np. typ, wymagany początkowy i końcowy poziom wilgoci polimeru, dobowe zużycie materiału i wymiary granulatu.

Bezpieczne warunki pracy są automatycznie adoptowane i dobierane poprzez bazowanie na najbardziej krytycznych parametrach procesowych, takich jak maksymalne zużycie materiału przy maksymalnej temperaturze przy najwyższym przepływie powietrza. Proste systemy odwilżaczy przeciwstawiają się najprostszej zasadzie oszczędności energii i nie idą w stronę optymalizacji kosztów pracy. Dopiero, zdaniem przedstawicieli firmy Piovan, system Modula idzie krok dalej i jest w stanie przezwyciężyć ten problem.

System suszenia tworzyw Modula to obecnie jeden z najbardziej interesujących produktów w port folio Piovana, który od niedawna funkcjonuje na polskim rynku w ramach firmy Muehsam.

Czytaj więcej: Suszarki 21 Maszyny 498