Technologia Film Insert Moulding

Technologia Film Insert Moulding to jeden z kilku dostępnych obecnie na rynku sposobów zdobienia przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych.

Technika Film Insert Moulding jest bez wątpienia mniej znana niż kilka innych metod zdobienia. Jest jednym z rodzajów aplikacji w formie wcześniej wykonanego nadruku. Oczywiście w porównaniu z bardzo szybko rozwijającą się techniką In – Mould Labelling pozostaje nieco w tyle jeśli chodzi o zakres użycia. Niemniej jednak podobnie jak IML przynosi użytkownikom wiele korzyści.

Na czym polega Film Insert Moulding?

Metoda ta stosowana jest przede wszystkim dla drukowanej najczęściej sitodrukiem folii z poliwęglanu, ale też ABS i poliestru. Folia jest formowana termicznie, aż osiągnie kształt odpowiadający wnętrzu formy wtryskowej. Niezwykle dokładnie wycięta wkładka tzw. insert trafia następnie do formy wtryskowej. Po umieszczeniu jej w formie i zamknięciu formy dochodzi do wtrysku tworzywa. Ma to zapewnić odpowiednią sztywność i funkcjonalność powstającego wyrobu.

Warto jednak wiedzieć, że jeżeli tylko folia była drukowana po stronie
zewnętrznej, to wtedy podczas procesu druku należy zastosować dodatkową warstwę lakieru ochronnego. Pomimo konieczności podjęcia takich dodatkowych działań cały proces jest łatwiejszy do przeprowadzenia. Jeżeli natomiast nadruk został sporządzony po wewnętrznej stronie folii, wówczas stanowi ona wyjątkowo odporne zabezpieczenie nadruku. Takie rozwiązanie podnosi wymagania dotyczące stosowanej farby i techniki druku - obostrzenie to jest pochodną temperatury wtryskiwanego tworzywa.

Jeżeli tworzywo wtryskiwane należy do tego samego typu co stosowany akurat nośnik, to w takim przypadku powstaje sytuacja, w której uzyskuje się jednorodną strukturę wyrobu. W innych wypadkach można sięgać po aktywowane termicznie warstwy klejowe, które powinny być naniesione podczas druku na folii. Takie warstwy klejowe przyczyniają się do poprawy przyczepności wkładki do tworzywa wtryskiwanego. Przy odpowiednim doborze przejrzystości folii/nośnika i stosowanych do nadruku farb uzyskać można możliwość podświetlania tzw. day-and-night design.

W tym momencie warto się również skupić na podobnej do metody FIM technologii TLC (Two-Layer Construction). Jest ona jakby rozwinięciem metody FIM.

Technika TLC jest stosowana wszędzie tam, gdy mamy do czynienia z detalami o grubości ścianek mniejszych niż 2 mm. Metoda polega na dodaniu drugiej warstwy folii na tylną stronę nadruku, co chroni przed działaniem wysokiej temperatury wtryskiwanego tworzywa podczas procesu FIM. Rozwiązanie takie chroni przetwórców przed pojawieniem się rozmaitych zniekształceń nadruku i wymywaniem farby z detali o cienkich ściankach. Nabiera to szczególnego
znaczenia w przypadku elementów sprzętu elektronicznego i telekomunikacyjnego, np. obudowy telefonów komórkowych itp.

Zalety omawianej techniki to przede wszystkim wysoka i stała jakość druku i powierzchni wyrobu, uzyskanie nadruku odpornego na uszkodzenia, możliwość osiągnięcia druku trójwymiarowego, znaczna wydajność. Wady to z kolei koszt wkładek, a także znaczne wymagania stawiane przed formą wtryskową i parametrami procesu wtrysku.

Czytaj więcej: Folia 291 Forma 40