Technologie do automatyzacji zbiórki w gotowości. Polacy chętnie z nich korzystają

Technologie do automatyzacji…

Rok 2023 zmaterializował oczekiwania nie tylko przedstawicieli rynku gospodarowania odpadami, ale też samych Polaków. Przyjęta ustawa dot. systemu kaucyjnego, który ma zacząć działać od 2025 roku, wniesie rewolucję w nawykach recyklingowych i zakupowych u mieszkańców całej Polski. W przyszłym roku kolejne sklepy będą nas przygotowywać do tych zmian.

Od stycznia tego roku około 25 milionów opakowań napojowych, czyli butelek i puszek, trafiło do recyklomatów TOMRA Collection w całej Polsce. A to dzięki, między innymi programom pilotażowym, które prowadzą takie sieci handlowe, jak Żabka, Carrefour, Kaufland, Lidl, Auchan a ostatnio dołączyła też Biedronka. W ich sklepach stanęły maszyny, takie jak M1, czyli nasz najmniejszy recyklomat pasujący rozmiarem do głębokości półki sklepowej, czy T70 i T90, które są również maszynami wolnostojącymi, ale przyjmującymi znacznie większe wolumeny. Część sklepów korzysta z recyklomatów wbudowanych w ścianę jak T9 lub R1 z MultiPac lub EasyPac. A jak to będzie wyglądało w najbliższych miesiącach i później?

Szacujemy, że od 2025 roku do sklepów o powierzchni ponad 200 m2 obowiązkowo objętymi systemem, będą dołączały także te o mniejszych metrażach. W sumie możemy liczyć około 15 tysięcy placówek, które zdecydują się na zbiórkę automatyczną, dobierając odpowiedni dla nich recyklomat. Będą one miały wybór od małych maszyn zbierających do 1000 opakowań na godzinę, aż po te największe - modułowe, które przyjmą w ciągu godziny do 3000 opakowań, oraz takich jak TOMRA R1, do których za jednym razem można wrzucić około 100 butelek i puszek.

Natomiast podczas zbliżającego się roku możemy spodziewać się kolejnych sklepów, które będą prowadziły programy pilotażowe z wykorzystaniem maszyn, zaprogramowanych pod ich indywidualne wymagania. Będą się one różniły od docelowych zasad systemu kaucyjnego, np. mogą mieć różne stawki i zasady rozliczania odebranej gratyfikacji za zwrócone butelki czy puszki lub zakres przyjmowanych opakowań. Jednak to co będzie je łączyło to przede wszystkim przyzwyczajanie nas, konsumentów, do nowych, pozytywnych nawyków recyklingowych. A jak potwierdzają liczne badania rynkowe, Polacy są ochoczo nastawieni do prośrodowiskowych zmian. Dlatego, aby je sprawnie i efektywnie wprowadzać, potrzebne są ku temu odpowiednie przygotowania. To operatorzy ustalą ostateczny kształt działania systemu kaucyjnego, ale sklepy już teraz mogą zacząć od szkoleń wśród pracowników i zaznajomienia ich z systemem oraz sposobami zbiórki, w tym właśnie recyklomatami. Warto wiedzieć, jak one działają, jakie powinny mieć możliwości techniczne oraz cyfrowe, aby odpowiedzieć na potrzeby ich obecnych i przyszłych klientów, a jednocześnie wyeliminować wszelkie obawy związane z obsługą tych maszyn. Takich informacji dostarczają programy pilotażowe oraz zespół TOMRA, który współpracuje z klientami na co dzień.


Komentarz Konrada Robaka, managing director, TOMRA Collection Polska


Czytaj więcej:
Recykling 1048