Tradycja i nowoczesność w produkcji żywic

Tradycja i nowoczesność w…

Rozmowa z Agnieszką Kozubek-Bespalenko, wiceprezes zarządu i dyrektor generalną w Lerg S.A.

Lerg S.A. to największy polski producent żywic syntetycznych. Wasze produkty trafiają obecnie do około 40 krajów na całym świecie. Warto jednak przypomnieć, że historia firmy sięga czasów II Rzeczypospolitej, zaś sama produkcja żywic poliestrowych trwa nieprzerwanie od lat 60. ubiegłego wieku.

To prawda. Zakład ma za sobą imponującą historię sięgającą okresu międzywojennego. Rozpoczęcie budowy wytwórni na terenie lasu w Pustkowie przez wojskową spółkę ''Lignoza'' z Katowic datuje się na rok 1937. Zakłady miały wówczas zająć się produkcją formaliny jako składnika do wytwarzania tworzyw sztucznych. Niestety wybuch II Wojny Światowej nadał temu miejscu skrajnie inne znaczenie; zakład stał się siedzibą dla wojska, a maszyny i urządzenia niezbędne do produkcji formaliny wywiezione zostały w głąb Niemiec. Na nowo zakład w Pustkowie rozpoczął działalność pod koniec lat 40. produkując tłoczywa, a następnie mieszanki mocznikowe i bakelitowe. 

Intensywny rozkwit działalności przypadł na lata 1950-1955, kiedy to uruchomiona została produkcja nowego asortymentu, m.in.: klejów mocznikowych, rezolitów, baltoli, tłoczyw fenolowych, mocznikowych i melaminowych; natomiast rok 1966 to oddanie do eksploatacji instalacji do wytwarzania żywic poliestrowych. Od tamtego okresu zakład stale rozwija produkcję i poszerza swój asortyment. Obecnie jesteśmy czołowym polskim producentem i eksporterem żywic syntetycznych stosowanych w różnych gałęziach przemysłu. Są to m.in.: żywice poliestrowe i nowolakowe, żywice do tworzyw warstwowych, materiałów izolacyjnych oraz materiałów drewnopochodnych, żywice odlewnicze, żelkoty, formalina, poliole poliestrowe, jak też szeroka gama produktów do renowacji m.in. karoserii samochodów osobowych i ciężarowych, autobusów, łodzi oraz jachtów. Nasze produkty - jak zostało przytoczone w pytaniu - trafiają do około 40 krajów na świecie. 

pani-prezes-akb-02
Agnieszka Kozubek-Bespalenko, wiceprezes zarządu i dyrektor generalna w Lerg S.A.

Historia firmy to, oprócz wydarzeń i produktów, także ludzie w niej pracujący oraz zmiany właścicielskie. Wojskowa spółka ''Lignoza'' z Katowic - Wytwórnia Pustków, w latach 90. uległa przekształceniu w jednoosobową Spółkę Akcyjną Skarbu Państwa ZTS ERG, by w 2004 r. trafić do rąk prywatnego przedsiębiorcy, obecnego prezesa Lerg S.A. (nazwa funkcjonująca od 2009 r.), Mariana Kwietnia. Jednocześnie przez 80 lat działalności wokół zakładu rozbudowie ulegała pobliska infrastruktura. Miejsce, które początkowo było zalesionym obszarem, obecnie funkcjonuje jako samodzielna miejscowość Pustków-Osiedle, z której część mieszkańców zatrudnionych jest w Lerg. Często zdarza się, że pracuje u nas kilka osób blisko ze sobą spokrewnionych, czym się szczycimy, bo uważamy się za firmę prorodzinną. Obecnie zatrudniamy ok. 600 osób, z czego 2/3 to pracownicy działów produkcyjnych.

Obecnie umocniliście swoją silną pozycję dzięki zakupowi 100% udziałów spółki Ciech Żywice. Jakie znaczenie ma ta transakcja dla firmy?

Lerg cechuje duża dynamika rozwoju, która w ostatnich latach zaowocowała stworzeniem zdywersyfikowanej grupy chemicznej o globalnym zasięgu. W strukturach Grupy znajdują się obecnie: producent opakowań giętkich Marpol Sp. z o.o. z Ignatek koło Białegostoku, producent folii termoformowalnych, preform i butelek PET GTX Hanex Plastic Sp. z o.o. z Dąbrowy Górniczej, producent środków barwiących i dodatków przeznaczonych do przetwórstwa tworzyw sztucznych Permedia Sp. z o.o. z Lublina oraz producent laminatów elektroizolacyjnych i konstrukcyjnych Izo-Erg Sp. z o.o. z Gliwic.

Ciech Żywice to jedyny w Polsce wytwórca żywic epoksydowych i dostawca żywic poliestrowych stosowanych m.in. w przemyśle farbiarskim, a także innych specjalistycznych produktów dla wielu kluczowych branż gospodarki. W ciągu ostatnich 2 lat spółka ta przeszła szereg pozytywnych zmian, w tym chociażby rozbudowę portfolio o produkty przeznaczone dla perspektywicznych branż oraz wzmocnienie działalności z obszaru R&D. Spółka eksportuje ok. 50% swoich wyrobów, głównie do krajów europejskich. 

Zakup spółki z Nowej Sarzyny idealnie wpisuje się w proces długoterminowej strategii budowania Grupy Chemicznej Lerg. Dzięki pozyskaniu Ciech Żywice nie tylko poszerzamy portfolio m.in. o produkcję żywic epoksydowych; łączymy także cele biznesowe, wizję i wartości, rozbudowujemy zespół współpracowników, który obecnie liczy już 1700 osób (w Grupie), gromadzimy doświadczenia oraz know-how. Wszystko to w połączeniu stanowi wartość dodaną dla naszych obecnych i przyszłych klientów w Polsce i na świecie.


Czytaj więcej:
Wywiad 291

Producent i eksporter żywic poliestrowych
 

Producent i eksporter żywic poliestrowych, nowolakowych, fenolowych, odlewniczych, żywic klejowo - aminowych, żywic do farb, formaliny oraz produktów do renowacji karoserii samochodowej marki Polfill

Polska

Reportaże

Forum