Tworzywa sztuczne utrzymają globalny kurs wzrostowy

Niemcy utrzymują pozycję lidera technologii w wielu procesach

W międzynarodowym rankingu lokalizacji przemysł tworzyw i kauczuku w trzech krajach niemieckojęzycznych ma się w dalszym ciągu dobrze. W wielu segmentach łańcucha tworzenia wartości tutejsze zakłady są technologicznym liderem.

Niemiecki przemysł tworzyw i kauczuku osiągnął 2017 obroty ponad 110 miliardów €. Zatrudnia 480.000 osób i jako jedna z ważniejszych gałęzi gospodarki daje 5 do 7% rodzimej produkcji przemysłowej. W Niemczech w 2017 według danych Plastics Europe wytworzono 19,9 miliona ton tworzyw. Obroty producentów tworzyw osiągnęły łącznie 27,1 miliarda €. Wydajność i obroty w okresie 2016 do 2017 wyraźnie wzrosły – odpowiednio o 4 i 12%.

Producenci maszyn do tworzyw i gumy w krajach niemieckojęzycznych już od dawna utrzymują pozycję lidera technologii w technice maszynowej i procesowej. Producenci niemieccy zamknęli 2017 obrotami 8 miliardów € w maszynach podstawowych, ustanawiając tym nowy rekord.

Niemieckie przetwórstwo tworzyw uzyskało 2017 obroty 63,4 miliarda €. Przetworzono około 14,7 miliona ton tworzyw. Jeżeli chodzi o kauczuk to w Niemczech przetworzono 1,57 miliona ton surowca, co przełożyło się na obroty 1,7 miliarda €.

Po prostu K

Jako największy pojedynczy rynek w Europie Niemcy są także ojczystym rynkiem targów K. Wspólnie z konkurentami z całego świata niemiecki przemysł przetwórczy z napięciem oczekuje nowości, jakie zaprezentowane zostaną na K 2019, aby dzięki nim, z nowymi zoptymalizowanymi typami surowców, wydajniejszymi maszynami i zmodernizowanym osprzętem znaleźć dla tworzyw i kauczuku nowe zastosowania.

Od 1952 targi K w Düsseldorfie mają specjalny status pośród wszystkich targów tworzyw sztucznych i kauczuku w świecie. Żadne inne wydarzenie nie eksponuje tak wyraźnie i transparentnie światowego sukcesu materiałów polimerowych. Także 21. edycja targów udowadnia utrzymujący się stale wzrost przemysłu tworzyw sztucznych w świecie. Co trzy lata prezentowane są tu czołowe osiągnięcia technologiczne, rozwiązania przetwórstwa przemysłowego oraz inteligentne i różnorodne aplikacje tworzyw sztucznych i kauczuku. Materiałów polimerowych, techniki maszynowej, przetwórczej i narzędziowej oraz różnorodnych zastosowań tworzyw i kauczuku nigdzie nie można znaleźć w takim wyborze, jak w Düsseldorfie. Od siedmiu dziesięcioleci K jest także drogowskazem dla tych wszystkich, którzy chcą zapoznać się z przeglądem przemysłu tworzyw i ich przetwórstwa, ocenić trendy i na żywo zobaczyć nowości w akcji.

JL

Reportaże

Forum