W Hucie Szkła Ujście nie będzie strajku, a będą podwyżki

Sukcesem blisko pół tysiąca pracowników skończył się zbiór zbiorowy w Hucie Szkła Ujście, która zajmuje się produkcją opakowań szklanych. Od lipca, o czym pisał również nasz serwis, załoga domagała się wzrostu swoich wynagrodzeń. Ostatecznie wywalczyła 7,5 proc. podwyżkę, która będzie realizowana jeszcze w tym roku i 5 proc. w kolejnym.

Protest w Hucie rozpoczął się jeszcze latem. Związkowcy oczekiwali podwyżek płac i wzrostu nakładów na inwestycje. Mieli za złe szefostwu firmy – irlandzkiej grupie Ardagh, że pensje w ujskiej fabryce są niemal o połowę niższe niż ma to miejsce w hutach w Gostyniu i Wyszkowie, które również należą do Irlandczyków. Co prawda średnie zarobki wynoszą w Ujściu około 2,5 tys. zł brutto, ale wpływ na to mają wysokie uposażenia kadry menadżerskiej.

Zarząd tłumaczył, że ujska fabryka znajduje się w gorszej kondycji finansowej od pozostałych zakładów, zatem spełnienie oczekiwań jest niemożliwe.

Doszło więc do referendum, w którym pracownicy opowiedzieli się za strajkiem. To przekonało zarząd, który właśnie zapowiedział 7,5 proc. wzrost płac w tym roku i 5 proc. w przyszłym. Tym samym zarobki blisko 500 hutników zrównają się z płacami ich kolegów w pozostałych dwóch miastach, a do protestu nie dojdzie.

Ardagh kupił ujską hutę w 2004 r. Przez trzy lata wyprowadził ją na prostą, porządkując trudną sytuację finansową. Spółka spłaciła długi, a roczna wartość sprzedaży butelek wyniosła około 100 milionów złotych. Dzięki zaangażowaniu się inwestora przedsiębiorstwo podpisało też intratny kontrakt z Carlsbergiem.

Huta Szkła Ujście jest najstarszym zakładem w Polsce. Powstała 198 lat temu. Eksportuje szklane opakowania do wielu krajów Europy i świata. W fabryce produkuje się butelki w kolorach zielonym i brązowym o pojemnościach od 100 do 1500 ml. Obecnie jest największym producentem butelek brązowych i zielonych w kraju, należy do niej ponad jedna trzecia rynku. W firmie funkcjonują m.in. trzy piece szklarskie, dzięki którym produkuje się około miliona butelek w ciągu doby.

Z kolei Ardagh posiada w Europie 22 huty szkła, które zlokalizowane są w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Szwecji, Danii, we Włoszech oraz w Polsce.

Czytaj więcej: Ludzie i firmy 362 Szkło 31Forum

50cent

Czyszczenie układu chłodzącego form wtryskowych. 2018-04-21

Piotrzawadzinski

Głowica do Wytłaczarki vs. średnica ślimaka 2018-04-15

Yellow

Czas przebywania materiału w agregacie 2018-04-13

Polisiepropylen

Roboty programy, ustawianie 2018-04-11

Michalboro

Ldpe + elastomer? 2018-04-09

Reportaże