Warunki rynkowe w Polsce zaczęły się zmieniać

Warunki rynkowe w Polsce zaczęły…

Sytuacja na rynku poliolefin w Polsce zaczęła się zmieniać. Producenci polipropylenu i polietylenu zmniejszają moce produkcyjne lub wytwarzają produkty "na zapas", jednocześnie odmawiając sprzedaży produktu w dużych partiach handlowcom i przetwórcom.
- Producenci nie chcą sprzedawać produktu z minimalnymi marżami, więc produkt staje się deficytowy — mówi jeden z polskich handlowców.

Według uczestników rynku, w Polsce występuje niedobór europejskich materiałów pozagatunkowych, zarówno polipropylenu, jak i polietylenu. Wiadomo już o zbliżającym się wzroście cen tego typu materiałów od producentów o 30 - 50 euro. Co ciekawe, niektórzy handlowcy twierdzą wręcz przeciwnie, że ceny tego typu materiałów w porównaniu z początkiem miesiąca spadły o 10 - 20 euro.

Wśród najbardziej aktywnych sektorów pozostaje branża opakowań, zarówno spożywczych, jak i produkcyjnych. Zmniejszył się popyt na materiały do produkcji wyrobów stosowanych w rolnictwie.

Górna granica średniej ceny rynkowej polietylenu niskociśnieniowego nieznacznie spadła w porównaniu do ubiegłego tygodnia. Cena HDPE do formowania z rozdmuchem spadła o 20 EUR. Również górna granica LDPE folia nieznacznie spadła. Importowana LDPE folia kosztuje około 900 - 940 EUR/t. Handlowcy, którzy zaopatrują polski rynek w importowany produkt, twierdzą, że ceny wkrótce wzrosną, nawet do 100 EUR za tonę (dla dostaw we wrześniu). Uczestnicy rynku prognozują poprawę sytuacji rynkowej we wrześniu. Istnieje jednak możliwość zwiększonego popytu już w sierpniu.

- Ze względu na prognozowany wzrost cen poliolefin, przetwórcy mogą zdecydować się na zakup większych ilości granulatu po cenach zbliżonych do obecnych - powiedział jeden z polskich handlowców.

W przyszłym miesiącu ceny prawdopodobnie pozostaną w tym samym przedziale lub zaczną nieznacznie rosnąć z powodu kilku czynników. Jednym z nich jest wzrost cen i poprawa sytuacji rynkowej w Chinach, niższe moce produkcyjne zakładów produkujących granulat, czyli niedobór produktów na rynku oraz niewielkie pozytywne zmiany w branży budowlanej, które spodziewane są w najbliższej przyszłości.